Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İhanete uğradım'

Eski Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal aylarca yemek verdiği, paralel yapının yurtlarında kalan öğrencilerin seçim günü CHP rozeti takarak sandık müşahidi olduğunu söyledi. Koçal, 30 Mart yerel seçimlerinde Gülen örgütünün ihanetine uğradığını belirterek, birilerinden talimat alan öğrencilerin 6 oyla kaybettiği seçimlere hile karıştırdığını ileri sürdü

Giriş Tarihi: 18.4.2014
Gülen örgütünün 2 yurdunun bulunduğu Yalova'da seçimi 6 oy farkla kazanan CHP'li yeni başkan Vefa Salman'ın seçim kampanyası süresince 964 bin TL'lik yemeğin belediyeye fatura edildiği yönündeki iddiası CHP-paralel yapı ilişkisini gün yüzüne çıkardı. Eski Yalova Belediye Başkanı AK Partili Yakup Koçal aylarca yemek verdiği paralel yapı yurtlarında kalan öğrencilerin seçim günü CHP rozeti takarak sandık müşahidi olduğunu söyledi. "Hizmet hareketinin ihanetine uğradım" diyen Koçal, birilerinden talimat alan öğrencilerin seçimlere hile karıştırdığını ileri sürdü. Koçal, Yalova'da kafaları karıştıran seçimde CHP'nin 6 oyla kazanmasında Gülen örgütünün parmağı olduğu iddia etti. Henüz adaylığı kesinleşmeden, seçim çalışmalarına aylar varken, yıllardır olduğu gibi yurtlarda kalan üniversite öğrencilerine ve fakir ailelere ücretsiz yemek verdiğini anlatan Koçal, uğradığı ihaneti SABAH BURSA'ya anlattı.

'BU İHANETİ BEKLEMİYORDUM'
Kendilerini 'Hizmet Hareketi' olarak tanıtan grubun yurtlarında kalan öğrencilere aylardır ücretsiz 3 öğün yemek verdiklerini ifade eden Koçal, aynı zamanda 250 fakir aileye de yemek verdiklerini ve her belediyenin yaptığı gibi sivil toplum örgütleriyle yapılan toplantıların yemekli olduğunu söyledi. CHP'nin iddia ettiği gibi bu yemeklerin seçim çalışmaları kapsamında verildiği iddiasının gerçek dışı olduğunu belirten Koçal, "Beni yıpratmak adına yalan söylüyorlar. Beni fakire, öğrenciye verdiğim yemekle vurmak istiyorlar. Vicdanen rahatım. Yine seçilirsem bu yemekleri vermeye devam edeceğim. Ancak beni üzen bu iddialar değil. Yemek verdiğim öğrencilerden cemaat yurtlarında kalanlar CHP rozeti takıp sandık başına geçtiler. Seçime günler kala ev ev dolaşıp kara propaganda yaptılar. Sandıklara hile karıştırdıklarından şüphe ediyorum. Böyle bir ihaneti beklemiyordum. Zaten hak da etmedim" dedi.

'YILLARDIR YEMEK VERİYORUZ'
Yemeklerin seçim kampanyasının başladığı 15 Şubat tarihinden evvel verildiğine dikkat çeken Koçal şunları söyledi: "Bizim verdiğimiz yemeklerde üç çeşit yemek vardır. Biri; uzun yıllardır her gün 3 öğün 250 aileye yemek veririz. Uzun bir süreden beri Yalova Üniversitesi'nde okuyan 250 öğrenciye de aynı şekilde sıcak yemek veririz. Ayrıca Yalova Belediyesi'nin çalışmalarını paylaştığı sivil toplum örgütlerine verilen yemekler var. Bunların hepsi bizim seçim kampanyasını başlattığımız 15 Şubat tarihinden evvel verilen yemeklerdir. Şurada çelişki var; Yalova Üniversitesi'nde okuyan 250'ye yakın öğrenci Yalova'da değişik yurtlarda kalıyor. Bunların önemli bir kısmı da 'Hizmet' dediğimiz gruba mensup öğrencilerdir. Bunların çoğunu da bir tevafuktur ki biz seçim günü CHP rozetleriyle sandığın abluka altına alındığına şahit olduk."

'HALK HİZMET BEKLİYOR '
CHP'li yeni başkan Vefa Salman'a da yanıt veren Koçal, "İş yapmayacakları belli zaten. Biz kara propagandaya girmedik. Seçim yenilenirse anlaşılıyor ki bunların anlayacağı dil bu. O zaman biz de bunlara bu anlamda ayağı yere basan, seçim kampanyasını hangi dolandırıcıların paralarıyla yaptıklarını, hangi vaatlerle yaptıklarını paylaşacağız. Bu şık değil, halk bunu beklememekte. Halk hizmet beklemektedir. Tek yaptıkları şey karalama, iftira ve çamur" dedi.

'KARA PROPAGANDA YAPIYORLAR'
CHP'nin medyayı yanlış yönlendirerek kendisini yıpratma çabasında olduğunu ifade eden Koçal, şöyle devam etti: "Bunları yapmalarının nedeni yenilenecek olan seçimle ilgili kamuoyu oluşturmak ve bir algı yaratmak. Bu ihalelerin de kimin tarafından alındığı tamamen ihale kriterleri ile alakalı bir şey. Sadece bir karalama, dedikodu, çirkeflik, ahlaksızlık, bunların en baş meziyeti haline geldi. Alnımız ak. Bu tip ahlaksızlıkları Muharrem İnce ve ortağı çok iyi bilmektedir. Ulusal medyayı kullanarak bunları kamuoyuyla paylaşmaktadır. Hakkın adaleti yerini bulur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İhanete uğradım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN