Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni milli sporumuz

Türkler tarafından geliştirilen tek dövüş sanatı olan Ata Savunma Sanatı büyük ilgi görüyor. Eğitim gören yüzlerce genç, elde ettikleri başarılarla parmak ısırtıyor

Giriş Tarihi: 18.4.2014
İnegöl'de dövüş sanatları ustası Murtaza Ünlü tarafından kurulan Ata Savunma Sanatı Merkezi büyük ilgi görüyor. Merkezde 2.5 yılda 1000'e yakın öğrenciye eğitim verilirken, bu öğrencilerin büyük çoğunluğunu kızların oluşturması dikkat çekiyor. Ata Savunma Sanatı Federasyonu Genel Koordinatörü İsmail Kocal tarafından verilen eğitimlere katılan öğrenciler, Türk dövüş sanatını kısa bir sürede öğrenme fırsatı buluyor.

YÜZDE YÜZ TÜRK SPORU
İnegöl'ün Ata Savunma Sanatı'nda pilot bölge olduğu bilgisini veren İsmail Kocal "2.5 yılda 1000 arasında öğrenciye eğitim verildi. Bunların yüzde 50'si kız öğrenciler. Eğitimlere daha çok ortaokul ve lise öğrencilerinin ilgisi var. Eğitimler Halk Eğitim Merkezi, kulüpler ve okullarda veriliyor. Üretkenlik ve kişisel beceriyi disiplinli bir çalışma programı ile başarılı sporcular yetiştiriyoruz. Ata Savunma Sporu, insanın mücadeleci yanını eğitiyor" diye konuştu. Kocal savunma ve hamle içerikli Ata Savunma Sanatı'nın karate, tekvando, kick boks, muay thai, wushu ile kungfu gibi Doğu ve Batı kültürüne has bütün yakın dövüş tekniklerine alternatif olarak ortaya çıktığını söyledi. Bu sporu İnegöl'de geliştirdiklerini belirten Kocal şöyle konuştu: "Ata Savunma Sanatı, yüzde 100 Türk malı ve markası. Ata Savunma Sanatı ayrıca tek milli sporumuz. Milli sporumuz denince akla güreş akla geliyor. Evet, güreş bizim milli sporumuz. Okçuluk ve binicilik de bizim milli sporlarımızdan. Ama Türkiye'de yapılan güreş aslında grekoromendir. Futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlar dünyada her dilde aynı okunur. Ama güreş dünyada farklı okunur. Güreş bize ait spor dalı değil. Güreşin ismi bizim ama Ata Savunma Sanatı komple bizim spor dalımız." Öğrencilerinin özverili çalışarak büyük başarılar elde ettiğini belirten Kocal, aldıkları madalyalarla diğer illere örnek olduklarını ifade etti.

MADALYA KAZANDILAR
İnegöl'ün elde ettiği başarılardan söz eden eğitmen İsmail Kocal "2013'te 11 Türkiye şampiyonluğu, 11 Türkiye ikinciliği, 8 Türkiye üçüncülüğü aldık. En yakın rakibimiz İstanbul 14 madalya aldı, biz onları ikiye katladık. Adana ve Trabzon gibi büyükşehirler 1 tane üçüncülük madalyası almadan gitti. Elde ettiğimiz başarılarla birçok ili geride bıraktık. Biz İnegöl olarak Bursa'yı temsil ettik. Gururluyuz. Ata Savunma Sanatı'nda İnegöl zaten en başarılı yer. Bu başarıları, Halk Eğitim Merkezi'nin açmış olduğu kursa katılan kursiyerler elde etti" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni milli sporumuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN