Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların derdi eklem iltihabı

Giriş Tarihi: 20.4.2014
Romatoid artrit olarak da bilinen eklem iltihabı, eklemlerin iç yüzünü döşeyen eklem zarının iltihabı ile başlayan kıkırdak, kemik, tendon ve bağlarda harabiyete yol açan kronik bir hastalık olarak tanımlanıyor. Şiddetli ağrı ve eklem aşınmasına neden olan hastalık, ciddi hareket kaybına yol açıyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Meliha Kasapoğlu, eklem iltihabı ile ilgili bilgi verdi: Romatoid artrit en sık görülen iltihabi eklem hastalığıdır. Romatizma ve özellikle iltihaplı romatizmalar, genelde düşünüldüğü gibi yaşlılığa özgü hastalıklar değil. Çocukları ve yaşlıları kapsayacak şekilde herkesi etkileyebiliyor. Bu nedenle, hangi yaşta olursa olsun eklem veya çevre dokunun ağrıması, şişmesi halinde özellikle ateş ve halsizlik gibi genel belirtilerle karşılaşılması durumunda mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

EKLEM İLTİHABINA ÖNLEM

İş yaparken küçük eklemlerden çok büyük eklemlerinizi kullanmaya dikkat edin. Örneğin; kapı açarken elinizle değil kolunuzla itin, ya da kavanoz açarken parmaklarınızla değil elinizle açın.
Yükü tek bir eklem yerine birden fazla ekleme dağıtmaya çalışın. Örneğin; bir kitabı kaldırırken bir değil iki elinizle tutup kaldırın.
Eklemlerinizi en "doğal" pozisyonunda kullanmaya çalışın. Aşırı bükme ve zorlanmalardan kaçının. Bazı hastalarda deformiteleri düzeltmek, ağrıyı azaltmak ya da eklemleri kullanabilir duruma getirmek için cerrahi gerekebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların derdi eklem iltihabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN