Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mudanya havasıyla sağlık üssü olacak

Turistlerin gözdesi Mudanya temiz havasıyla da ön plana çıkarılacak. Yapılacak çalışmayla ilçenin temiz havası tescillenecek ve sağlık turizmi için zemin hazırlanacak

Giriş Tarihi: 20.4.2014
Mudanya Turizm Otelciler Birliği ile Uludağ Üniversitesi işbirliğinde Mudanya'nın havası ile ilgili başlatılan bilimsel çalışmalar sonunda hazırlanacak raporla, ilçenin adı sağlık turizmiyle zirveye taşınacak. Mudanya Turizm Otelciler Birliği Derneği Akın Esgin başkanlığında toplandı. Toplantıda bundan sonraki toplantılarda Mudanya Belediyesi'nden de bir temsilcinin bulunması kararlaştırıldı. İlk toplantıya Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz adına CHP'li Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Esen katıldı. Toplantıda dernek çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Mudanya Turizm Otelciler Birliği Derneği Başkanı Akın Esgin, ilçenin adını sağlık turizmiyle zirveye taşımaya kararlı olduklarını belirtti. Uludağ Üniversitesi işbirliğinde Mudanya'nın havası ile ilgili yapılacak çalışmalar sonunda hazırlanacak bilimsel raporun, Mudanya ve otellerinin pazarlamasında somut bir veri oluşturacağını kaydeden Esgin, sağlık turizminin doğru bir lokasyon olduğunu ve Bursa'nın istenilen bütün özelliklere sahip olarak var olan pastadan önemli ölçüde faydalanması gerektiğini belirtti. "Sağlık turizmi en hızlı büyüyen pasta' diyen Esgin "Gelenler sadece tesise gelmek istemiyor. Mudanya da bu anlamda bir çok özelliğe sahip. Neresine giderseniz gidin 5 dakikada ormanlık yeşil alana varabileceğiniz nadide bir merkez. Tarihsel yapıların mutlaka korunması ve turizme açılması gerekir" diye konuştu.

TARİH ENVANTERİ ÇIKACAK

Esgin, Turizm Kaldırma Kapasitesi hakkında Mudanya Belediyesi'ne bir sunum yapmak istediklerini, buradan edinilecek bilgilerin büyükşehirdeki temsilcilere anlatılmasıyla akılcı ve yön verici bir yol çizilmesinde önemli olacağını söyledi. Ayrıca bir yıl önce kurdukları Mudanya Turizm Otelciler Birliği Derneği olarak pazarlayacak 5 adet strateji belirlediklerini aktaran Akın Esgin, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Mudanya Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Esen ise yerel yönetim olarak ilçenin tanıtımı için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi. Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın da turizm konusunda güzel düşünceleri olduğunu kaydeden Esen, öncelikle Mudanya tarih envanterinin çıkarılacağını, tarihi, kültürel ve arkeolojik mirası koruyarak geleceğe taşıyacaklarını belirtti. Yerel yönetim olarak butik otelciliği destekleyeceklerini ifade eden Esen, sürdürülebilir turizmin gün geçtikçe önem kazandığı günümüzde ilçenin Turizm Kaldırma Kapasitesi'ne ilişkin rapor için yeniden bir araya gelme sözü verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mudanya havasıyla sağlık üssü olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN