Gemlik zeytini artık taklit edilemeyecek

Gemlik'te yetişen ve diğer türlere göre daha etli olduğu için beğenilen Gemlik zeytininin coğrafi işaret tescili zorunluluğu nihayet uygulamaya girecek. Artık başka bir tür zeytini, Gemlik zeytini diye satmak kanunen suç sayılacak

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri ile Gemlik Ticaret Borsası'nın işbirliğinde Gemlik zeytini için 2003'te alınan coğrafi işaret tescili artık uygulamaya geçecek. Başlatılan program ile Gemlik zeytininin diğer bölgelerde yetiştirilen zeytinlerden ayırt edilmesini sağlanacak bir logolu etiket uygulaması planlanıyor. Çalışma ile Gemlik zeytini coğrafi alanı içinde üretici ve üretim alanları ile kayıt altına alındı. UÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü'nden Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu, Gemlik fidanlarını başka yerde kullanarak ürettikleri zeytinleri Gemlik zeytini diye satmak isteyen pek çok işletme ve tüccar bulunduğuna dikkat çekti. Dokuzlu, "Gemlik Zeytini 'menşei adı' ile koruma altında olduğu için üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin hepsinin tescilde belirtilen coğrafi sınırlar içinde olması gerekiyor. Bu nedenle başka yerde yetiştirilen bir Gemlik fidanından elde edilen zeytinlere Gemlik zeytini adını vermek kanunen suçtur" dedi. Dokuzlu, tüketicilerin bundan sonra aldıkları Gemlik zeytininin orijinal olup olmadığını anlamak için ambalajındaki hologramlı ve logolu etikete bakmalarının yeterli olacağını söyledi. Gemlik zeytininin coğrafi işaretinin kullanılabilmesi için tescil kapsamındaki coğrafya içinde yetiştirilen ürün miktarı ve üreticilerin kayıt altına alındığı belirten Dokuzlu, satılan ambalajlı ürünlerin izlenebilirliğinin sağlandığı bir kontrol sistemi kurduğunu kaydetti.

COĞRAFİ İŞARET NEDİR?

Coğrafi işaretin kökeninin eski Mısır'daki tuğla üreticilerine kadar uzandığını aktaran Dokuzlu, her ülkenin kendisiyle özdeşleşen bir ürünü olduğunu belirterek "Türkiye'nin de her ülke gibi zeytini, üzümü, inciri, lokumu gibi pek çok ürünü var. Tüketici yöresel ürüne ilgi duyuyor. Bir ürün ünlenip talebi artınca hızlı bir şekilde onu taklit eden ve haksız kazanç elde edenler de artıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemlik zeytini artık taklit edilemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN