Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BUGİAD'da paralel istifa

Seçim öncesinde Gülen örgütüne verdikleri destekle gündeme gelen BUGİAD, Başbakan Erdoğan'ı eleştirince en sert tepkiyi üyelerinden gördü. Gülen'e yakınlığı ile bilinen dernekten 150 işadamı istifa etti

Giriş Tarihi: 4.5.2014
TUSKON çatısı altında faaliyet gösteren Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Gülen örgütü taraftarlığına soyununca en sert cevabı üyelerinden aldı. Başbakan Erdoğan'a yönelik eleştirileri ve Fethullah Gülen'e verdikleri destekle gündeme gelen BUGİ- AD'dan 150'ye yakın üye istifa etti. AK Parti'ye muhalif adayları destekleyen BUGİAD'ın üye sayısı yaşanan istifalarla hızla düşmeye başladı. 17 Aralık operasyonu sonrası başlayan istifalar yerel seçimlerin ardından çığ gibi büyüdü. İstifa eden isimler arasında BUGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Feridun Kahraman, BUGİAD Enerji Komisyonu Başkanı Şinasi Güneş ve BUGİAD Eski Başkan Yardımcısı Sertaç Karaalp, BUGİAD Kadın Girişimciler Komisyonu Üyesi Nurcan Özdemir gibi dernek yönetiminde yer almış isimler de bulunuyor. Güral Pres Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Arslan da kısa süre önce derneğe istifasını verdi. İstifa eden işadamları süreci SABAH BURSA'ya değerlendirdi.

'DEVLETE ZEVAL GELMESİN'
BUGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Feridun Kahraman istifa eden işadamları arasında yerini aldı. 4 Nisan günü istifasını veren Kahraman, "Kararı alırken ailemle ortak hareket ettim. Oğlum ve kardeşimle de konuşarak dernek bünyesinde olmamaya karar verdim. Ben devletimin zeval görmesini istemem" diye konuştu. BUGİAD'dan 18 Mart günü istifa ettiğini açıklayan DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş, "Böyle anlamlı bir günde ayrıldığım için gururluyum, 600 sene Osmanlı'yı yıpratmak için çabalayan dış güçlerle BUGİAD'ı aynı görüyorum" dedi. Yedikardeş istifa kararına giden süreci şu ifadelerle değerlendirdi: "BUGİAD iyi niyetlerle üye kabulü yapmıştı. Kültürel ve sosyal birliktelik amacıyla bizler de üye olduk, destek verdik. 17 Aralık ve beddua sürecine kadar ilişkiler normaldi. Ancak seçim sürecinde derneğin AK Parti'yi yıpratmak adına CHP'ye ve hatta doğu illerinde BDP'ye destek vermesi içimize sinmedi. Ben 18 Mart'ta istifa ettim. Bu da çok anlamlı bir karardı; 600 yıl boyunca Osmanlı'yı yıkmaya çalışanlarla aynı yapıda oldukları için istifa etim. Bir Müslüman küfreder mi, beddua eder mi? Biz hata yaptık diyebilirdi."

'KABUL EDİLEMEZ'

Alpiş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve eski BUGİ- AD Başkan Yardımcısı Sertaç Karaalp de, istifa kararı almasında derneğin 35 STK ile birlikte ortak basın açıklaması yapmasının etkili olduğunu söyledi. Karaalp görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: "BUGİAD üyesi bir TC vatandaşıysanız, devletinize, hükümetinize yapılan saldırıya tahammül etmeniz, sineye çekmeniz, sessiz kalmanız mümkün değildir. Basın açıklaması kopma noktası oldu. Yönetim 35 STK ile bir otelde düzenlediği toplantıda hükümetin duruşunu ve tavrını bizler adına da eleştirdi. Bizlerin görüşü olmadan bunu yaptılar. İşadamı derneğine yakışmadı. Devletin altına dinamit koymak bir cemaate yakışmaz. Cemaat olmadan dinimizi yaşarız ancak vatan olmadan, devlet olmadan yaşanamaz. Başkan yardımcısı idim ve yeni yönetim kurulunda adaylığımı koymadım." Üçkollar Yapı Dekorasyon Genel Müdürü Sıddık Üçkol da dernek bünyesinde Genç BUGİAD adı altında bir oluşum bulunduğunu ancak bu yapının sadece isimde kaldığını söyledi. Üçkollar şöyle konuştu: "Son istifaların kurucu ve yönetim kurulu üyelerinden gelmesi BUGİ- AD'daki çözülmenin önemli bir kanıtıdır. Cemaat cephesinden gelen yorumlar, bu istifaların tehditle gerçekleştiği yönünde. Oysa 17 Aralık'tan 4 ay sonra istifalar geliyorsa bu, insanların süreci değerlendirip kendi kararlarıyla ayrıldıklarını ortaya koyar."

İşte istifa eden isimler
BUGİAD'dan istifa eden diğer tanınmış işadamları ise, Faik Çelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faik Çelik, Tezyaparlar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Tezyaparlar, Akel Eşarp Yönetim Kurulu Başkanı Emin Akça, Nuri Körüstan Makine Metal Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Körüstan, Yılmaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Yılmaz, MESKAR Yapı Dekorasyon ortaklarından Veysel Mescioğlu, TEM Promosyon ortaklarından Salih Işık, Üçkollar Yapı Dekorasyon Genel Müdürü Sıddık Üçkollar. Şaypa Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Hıdır Şaylı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BUGİAD'da paralel istifa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN