Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oto tamircisi airboat yaptı

Giriş Tarihi: 4.5.2014

Bursa'da yaşayan 45 yaşındaki oto tamircisi Ümit Kiraz uzun uğraşlar sonucu 4 tane airboat (sığ sularda ve bataklıkta giden tekne) üretti ve 2'sini yurt dışına sattı. Kiraz aynı zamanda Türkiye'nin tek airboat ehliyetine sahip kaptanı oldu

Bursalı oto tamircisi Ümit Kiraz büyük bir başarıya imza atarak tamirhanesinde Türkiye'de daha önce hiç üretilmemiş olan airboat imal etmeyi başardı. Kiraz bu başarısıyla Bursa'nın adını yurt dışında da duyurmayı başardı. Oto tamircisi Kiraz'ı airboat üretmeye götüren süreç, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin turist gezdirmek için airbota ihtiyaç duymasıyla başladı. Daha önce uzun yıllar Amerika'da yaşayan Kiraz haberi alır almaz 164 bin dolara yurt dışından airboat getirtti. Türkiye'de sadece bir tane olan airbota aynı zamanda kaptanlık yapan Kiraz, oto tamirhanesinde bu tekneleri üretmeye başladı. Avrupa'da nehir ve bataklıkların vazgeçilmez taşıtı olan airbottan 4 tane üretmeyi başaran Kiraz, bunlardan birini Romanya'ya diğerini Bulgaristan'a sattı. Diğer iki tekne ise Türkiye'deki meraklıları tarafından satın alındı.

KİMSE KULLANAMADI

Ancak Türkiye'de bu tekneyi alanlar ehliyetleri olmadığı için şimdilik kullanamıyorlar. Teknelere olan merakı yüzünden yat kaptanı olan Kiraz, "Belediye yetkilileri Amerika'da sıkça kullanılan airbot isteyince 164 bin dolara bu tekneyi Bursa'ya getirdim. Ancak Türkiye'de bunu kullanacak kaptan bulunamayınca Amerika'ya gittim. 3 ay boyunca kurs aldım. Belediye personelinden birkaç kişiye bu tekneyi kullanmayı öğretip işimin başına dönecektim. Ancak onlarca kişi kullanmayı öğrenemedi. 55 deniz mili hıza ulaşan ve fren sistemi olmayan bu tekneyi kullanmanın en önemli kuralı cesaret" dedi.

ÜRETMEYE BAŞLADI
Derede turist gezdirmek için alınan Airboat'a Uluabat Gölü'nde kaybolan bir avcının aranması için ihtiyaç duyulunca Ümit Kiraz harekete geçti. Avrupa'da sel felaketlerinde sıkça kullanılan bu aracın kurtarma çalışmalarında da ihtiyaç duyulduğunu belirten Kiraz, Türkiye'de de göllerdeki boğulma olaylarında Airboat'a kullanılabileceğini düşünerek bu tekneyi ürettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oto tamircisi airboat yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN