Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya'da Bursa yöresini anlattılar

Giriş Tarihi: 18.5.2014

Almanya'da düzenlenen 2014 Türk Kültür Yılı Buluşmaları, Bursa'nın tarihi ve doğal güzelliklerinin anlatıldığı kısa filmler ve yöresel dans gösterileriyle başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Oldenburg Belediyesi ve Bursagaz işbirliği ile gerçekleştirilen Türk Kültür Yılı Buluşmaları'nın açılış töreni Oldenburg'un en büyük tiyatro salonunda gerçekleştirildi. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yanı sıra, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Oldenburg Belediye Başkanı Gerd Schwandner, Bursagaz'ın büyük ortağı Alman EWE firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Werner Brinker ve Oldenburg'da yaşayan çok sayıda Türk ve Alman vatandaşı katıldı. Bir yıl süreyle Türk kültürüne özgü çeşitli etkinliklerin yapılacağı projenin sunumunu yapan Başkan Altepe, Türkiye ve Almanya arasındaki tarihsel dostluğa dikkat çekti. İki kentin hem geçmişte hem de bugün çok sayıda ortak yönü olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Bursa bir kültür kenti. Hem tarım kenti, hem sanayi kenti. Aynı zamanda bir kış turizmi kenti. Ekonomik olarak Türkiye'nin en dinamik kenti. Aynı şekilde Almanya'nın Oldenburg kenti de kültürel olarak çok zengin bir kent. Bu iki kültür kenti arasındaki köprülerin kurulması noktasında önemli bir etkinliğe imza atıyoruz. Almanya'nın bir kentinde, Oldenburg'da Türk Yılı ilan edilmesi gerçekten önemli" dedi. Törende sanatçı Defne Şahin, Türkçe Jazz müzik seslendirirken, Ziya Azizi de modern derviş dansları ile Mevleviliği yorumladı.

12 YÖREDEN DANS GÖSTERİSİ SUNULDU
Oldenburg Belediye Başkanı Gerd Schwandner öğrendiği Türkçe kelimelerle açılışa renk kattı. Törende Altın Karagöz Halk Dansları ekiplerinin 12 ayrı yörenin oyunundan oluşan gösteri ilgi çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'da Bursa yöresini anlattılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN