Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sektörün yüzünü yabancılar güldürdü

Giriş Tarihi: 1.6.2014

Bursa konutta standardı yükseltince yabancı yatırımcının gözdesi oldu. Kentte yabancıya konut satışı 4 ayda yüzde 206 arttı

Bursa'da son yıllarda konut projelerinin birbiriyle yarışması sayesinde standart en üst seviyeye çıktı. Özelikle lüks konut projelerinin ardı ardına hayata geçmesiyle Bursa bir anda yabancı yatırımcıların gözbebeği oldu. Bursa'da yabancıya konut satışı yılın ilk 4 ayında yüzde 206 arttı. 4 ayda 273 konut yabancılar tarafından satın alındı. Geçtiğimiz yıl ise Bursa'da 49 bin 131 konut satışı gerçekleşti. Satışların en yoğun olduğu ilçe ise Nilüfer oldu. Bursa son yıllarda ulusal inşaat firmalarının dikkatini çekti. Ünlü firmaların Bursa'ya gelmesi, Anadolu'da gayrimenkule yatırım yapmayı düşünenleri de İstanbul'dan sonra kentte yöneltti. Bursa'daki konut projelerinde İstanbul'a göre daha makul olan fiyatlar, firmaların kendi öz kaynakları ile ödeme kampanyaları düzenlemeleri, bu kentte üretilen konutların satışlarının yarısının diğer illerden olmasını sağladı.

REZİDANSLAR YÜKSELDİ

Bursa'da satılan konutların yarısına yakın bölümü farklı illerdeki yatırımcıları tarafından alındı. Ulusal ölçekteki firmaların ürettiği lüks konutlara karşılık yerli firmalar orta gelir grubuna hitap ederken, son 2 yılda Bursalı firmalar da lüks konuta yöneldi. Böylece Bursa rezidans tarzı evlerin yükseldiği bir şehir oldu. Bunun karışlığında da yabancı alıcılarda Bursa'yı tercih etti. Özellikle yabancıların Bursa'yı tercih etmesinin inşat sektöründe yüzleri güldürdüğünü bildiren İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız şunları söyledi: "Tüm Türkiye'de olduğu gibi Bursa'da da inşaat sektörü hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Özellikle konut üretimi hız kazanmıştır. Ayrıca talebin artması ve ulusal firmaların da Bursa piyasasına girmesiyle birlikte Lüks konut üretiminde de ciddi bir artış olmuştur Ancak son aylarda kredi faizlerinin yükselmesi konut satışlarını yavaşlatmış olsa da yatırımcılar hız kesmemiştir. Yasalar çerçevesinde yabacılara da konut satışının olması sektörel anlamda imalatçı firmaların yüzünü güldürecek bir gelişmedir."

"ÇÜRÜK YAPILAR TERK EDİLMELİ"
Akyıldız, kaçak yapılaşmaya dikkat çekerek şöyle konuştu: Üretime karşılık satışın az olması konut stokunu artırıyor olabilir. Ancak Bursa genelinde kaçak ve çarpık yapılaşma fazla. Bu tür yapıların büyük bir bölümü depreme karşıda dayanıksız yapılardır. Mevcut yeni yapı stoku güvenli ve sağlıklı yaşam standartları göz önüne alındığında ihtiyacı karşılamadığı görülmektedir. Yapılması gereken halkımızın bilinçlendirilerek, bilgilendirilerek güvensiz ve sağlıksız yapıları terk etmesi sağlanmalı, doğal bir kentsel dönüşüm başlatılmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektörün yüzünü yabancılar güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN