Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazanda akın olacak

6 tarihi yapının UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesinin etkisiyle evliyalar şehri Bursa'ya ilgi arttı. İnanç turizmi kapsamında ramazanda kente turist akını bekleniyor

Giriş Tarihi: 29.6.2014
Ulu Cami, Yeşil Cami ve Yıldırım Bayezid Camisi gibi çok sayıda tarihi caminin, hanların ve sultan külliyelerinin bulunduğu 'Osmanlı Payitahtı' Bursa'ya, ramazan ayı ve sonrasında inanç turizmi kapsamında çok sayıda yerli ve yabancı turistin gelmesi bekleniyor. Cumalıkızık, Hanlar Bölgesi ve Sultan Külliyeleri'nin, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi'ne alınmasının da etkisiyle özellikle Körfez ülkelerinden kente gelen Arap turistlerin sayısında ciddi artış yaşanacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı dönemine ait zengin bir mirasa sahip olan Bursa'ya ilginin son yıllarda önemli ölçüde arttığını, bunda tarihi ve kültürel mirasın yeniden ayağa kaldırılması için gerçekleştirdikleri çalışmaların büyük katkısının olduğunu söyledi.

YÜZDE 25 ARTIŞ BEKLENİYOR

Altepe, yerli ve yabancı turistlerin buradaki tarihi ve kültürel birikimi, medeniyeti yerinde görmek istediğini ifade ederek, "Uzak Doğu'dan Avrupa'ya dünyanın her köşesinden turist gelmeye başladı. Yurt içinden de her geçen gün daha fazla sayıda turist geliyor" dedi. Ramazanda ise inanç turizmi kapsamında, daha fazla ivme yakalandığını anlatan Altepe "Özellikle ramazanda manevi odaklara ziyaret artıyor. Bursa evliyalar, sultanlar şehri. Bursa, Ulu Cami ve civarı, Hanlar Bölgesi'yle önemli ziyaretgahlar arasında. Bursa zaten ruhaniyeti olan bir şehir ve bu konuda Anadolu'nun da başkenti. Her geçen gün misafirlerimiz artıyor. Şimdiden sonra daha da artacak" diye konuştu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş Orta Doğu ülkelerine yönelik "Ramazan'da Bursa" programı hazırladıklarını belirterek şöyle konuştu: "Bir ay boyunca camilerimizi, medreselerimizi hem yerli hem de Arap turistler yoğun şekilde ziyaret edecek. Ramazanda ve sonrasında ciddi bir rezervasyon patlaması yaşanıyor. Geçen yıla göre turist sayısında yüzde 25 artış var. Otellerde şu anda yüzde 70-80'i bulan doluluk, ramazan sonrasında yüzde 90'lara yaklaşacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazanda akın olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN