Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stadyumun Çatısı yükselİyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve projesi dünyanın en iyileri arasında gösterilen 45 bin kişilik yeni stadın yaklaşık 7 bin tonluk çatısını dengeleyecek çelik halatları germe çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Yaklaşık 180 bin metrekarelik inşaat alanıyla Büyükşehir Belediyesi'nin en büyük imalatlarından biri olan yeni stadyumda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Tüm malzemeleri gelen çatının birinci fazını oluşturan 3 bin 500 tonluk çelik yapının montajı tamamlanırken, Türkiye'de sadece Boğaz Köprüsü'nde kullanılan mukavemeti yüksek çelik halatlar da gerilmeye başladı. İsviçre'den getirilen 96 adet özel hidrolik krikoların yerleştirilmesinin ardından eş zamanlı olarak yapılan halat germe çalışmalarının sonuna gelindi. Çatının en üst noktasını oluşturan çelik dev halka böylelikle sahanın zemininden yukarıya kaldırılmış oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, stadyumda devam eden halat germe çalışmalarını yerinde inceledi. Asmagerme membran sisteminin uygulanacağı dünyanın sayısı stadyumlarından birini Bursa'ya kazandırdıklarını dile getiren Altepe, "Yeşil beyaz renkteki membran tabakayı serme çalışmaları da 15 gün sonra başlayacak. İnşallah her şeyi ile bu yıl içinde açılması için gayret ediyoruz. Avrupa zaferleri ve Türkiye şampiyonluklarını burada yaşamak istiyoruz" diye konuştu.

"BURSA'YA PRESTİJ KATACAK"
Velodromda 68 x 105 metre saha alanı, 283 x 212 metre kabuk ölçüleri bulunan 3 kat, 2 bodrum katı ve 1 platform katı olmak üzere toplamda 6 kat olarak yaklaşık 179 bin 611 metrekare betonarme inşaat alanı içeren stadyum 8 bloktan oluşuyor. 45 bin seyirci kapasiteli stadyumda 207 engelli koltuğu buluyor. Kapalı otopark 652 araç ve 2 otobüse hizmet verirken, daha sonraki ihalede planlanan çevre tanzimi ile beraber açık alan dahil olmak üzere toplam 1562 araç ve 256 otobüse hizmet verecek 96 bin 151 metrekare otopark alanı oluşturulacak. Dünyada takımın simgesiyle projelendirilen ender stadyumlardan biri olan stadyumun çatısı Bursaspor'un simgesi olan 'timsah' görümünde olacak. Toplam 4 bin 484 metrekare alana sahip 72 adet locanın bulunacağı stadyumda 60 adet turnike ve 84 adet stat giriş kapısı yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stadyumun Çatısı yükselİyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN