Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehirden sosyal devrim

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Bursa Büyükşehir Belediyesi toplumun tüm kesimlerine yönelik başarılı hizmetlerinin yanı sıra özellikle kadın ve engellilere dönük projeleriyle de sosyal kalkınmanın lokomotifi oldu

Bilim Teknoloji Merkezi, stadyum, yeni belediye binası, büyük parklar, meydanlar, yerli tramvay gibi Bursa'yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, dezavantajlı kesimler için sosyal projelere de hız verdi. Ev işleri ve çocuklarının bakımı yüzünden mahallelerinden çıkmaya pek fırsat bulamayan kadınlar ile engelli vatandaşlar, belediyenin ayaklarına getirdiği sosyal hizmetler ve kültürel etkinliklerle güldü.

100 BİN KİŞİYE MESLEK

Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak 2005-2006 eğitim döneminde eğitime başlayan BUSMEK, bugüne kadar 100 branşta yaklaşık 100 bin kursiyere eğitim verdi. Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda 2009'da 71 olan eğitim verilen branş sayısı 120'ye çıkarılırken, 2005-2009 yılları arasında 28 bin 827 olan kursiyer sayısı da 2009-2013 döneminde toplam 75 bin 863'e ulaştı. Yeni açılan branşlarla eğitim hayatına canlılık katan BUSMEK, bu dönem 120 branşla 14 kurs merkezi, 3 kültür merkezi ve 1 müze ile 18 merkezde eğitimlerine devam ediyor. Dileyen herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bölgelerde hizmet veren BUSMEK'te eğitimler, teknik donanımlı atölye ve sınıflarda alanında uzman tecrübeli eğitmenler tarafından veriliyor. BUSMEK, hiçbir ayrım yapmaksızın ilköğretim çağını bitirmiş her vatandaşa ücretsiz eğitim hizmeti sunuyor.

KADINLARA BÜYÜK DESTEK

BUSMEK - KOSGEB işbirliğiyle girişimcilik eğitimi protokolü kapsamında toplamda 172 kursiyer eğitimlerden istifade ederken, şu ana kadar 54 kursiyerin projesi onaylanıp, KOSGEB desteği alma hakkı kazandı. Girişimcilere 30 bin TL'ye kadar geri ödemesiz hibe, 70 bin TL'ye kadar da destek verildi. Bunun yanında BUSMEK, BEKSİAD projesiyle ara eleman eksikliğini gidermek hedeflendi. BEKSİAD'ın 24 adet sanayi tipi makine hibesiyle düzenlenen kurslarda 234 kursiyer eğitim aldı ve 50 kursiyer BEKSİAD üyesi işletmelerde istihdam edildi. Halen 154 kursiyer eğitimlerine devam ediyor. 2013-2014 eğitim döneminde, BUSMEK-NAKO arasında imzalanan protokol ile BUSMEK Şiş Örücülüğü Oyuncak Bebek Yapımı branşında kursiyerlere eğitim verilirken, ORMO firması da kursiyerlere iplik konusunda destek oluyor. Aynı zamanda yapılan ürünler e-burfas sitesinden satışa sunularak kursiyerlerin aile bütçelerine katkı sağlanıyor.

BUMEP İLE HAYATA BAĞLANDILAR

Meslek edindirme kurslarıyla binlerce vatandaşı nitelikli işgücü haline getiren Büyükşehir Belediyesi, önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı Bursa Mobil Eğitim Projesi'nin (BUMEP) meyvelerini toplamaya başladı. Annelerin çocuklarının eğitimine daha fazla katkı sağlayabilmelerini hedef alan proje kapsamında
10'ar bilgisayarla donatılan 5 otobüs sayısı 10'a çıkarılırken, mahalle mahalle dolaşarak verilen bilgisayar eğitimlerine bugüne kadar 9 bin 668 ev hanımı katıldı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ev hanımları sertifika sahibi oldu. Halen 10 bin 84 kişi eğitim almak için sırada bekliyor. Toplumun geleceğini şekillendiren anneler, BUMEP sayesinde teknolojiye ayak uydururken, diğer yandan da çocuklarını internetin zararlarından koruma imkanı buldu.

BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR
Mobil Eğitim Projesinin (BUMEP) bir ayağını oluşturan Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) de engelli vatandaşlar için umut oldu. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve mahallelerinin dışına çıkma imkanı bulamayan engelliler BENMEP projesi ile güldü. Rahat kullanabilecekleri şekilde düzenlenen araçlarla mahallelerinde bilgisayar kursu gören 91 engelli sertifika aldı.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ
Büyükşehir Belediyesi, hasta, yaşlı ve engelliler başta olmak üzere toplumun dezavantajlı kesimlerine sağlık hizmetini de ayaklarına kadar götürüyor. Hastaneye gidecek durumu olmayan, yaşı nedeniyle evden çıkamayan vatandaşlara sağlık hizmeti götürmek amacıyla 2010 yılında hizmete açılan Evde Hasta Bakım Servisi, merkeze bağlı Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya, Gemlik, Kestel ve Gürsu ilçelerinden gelen tüm başvuruları dikkate alıyor. Tam donanımlı araçları, hemşire ve uzman hekim kadrosu ile hizmet veren serviste bugüne kadar 200 bini aşkın hasta ve yaşlıya evinde sağlık hizmeti sunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehirden sosyal devrim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN