Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç kez dolu yağdı meyve hayal oldu

Giriş Tarihi: 20.7.2014

Yazın ortasında yağan dolu, meyve üreticisini zarara uğrattı. Yetkililer, dolu nedeniyle meydana gelen hasarın en aza indirilmesi için 'file sistemi' uygulanmasının yarar sağlayacağını söyledi

Bursa'da 45 gün içinde 3 kez yağan dolu meyve üreticisini perişan etti. Erik, ceviz, kiraz derken dolunun son kurbanı deveci armudu oldu. "Temmuz'un 17'sinde dolu yağışını rüyamızda görsek inanmazdık" diyen üreteci değişen iklim şartlarından korunmak için çareler üretmeye başladı. Meyve bahçelerinin üstüne file gerip ağaçları koruyabileceklerini düşünün çiftçiler bu proje için destek bekliyor. Sadece çiftçinin zarar etmediğini ülke ekonomisinin de zarar gördüğünü belirten üretici, devletle el ele verip önümüzdeki sezon gerekli önlemleri almak istiyor. Türkiye'nin en önemli meyve üreticisi olan Bursa'da çifti üst üste yağan dolunun verdiği zarar karşında ne yapacağını şaşırdı. İlk olarak 1 Haziran'da yağan dolu, ceviz ağaçlarına büyük zarar verdi. Sonrasında 19 Haziran'daki dolu yağışı Kiraz üreticisini perişan etti. Son olarak 17 Temmuz'da yağan dolu, deveci armudunu yerle bir etti. Daha önce bu kadar sık arayla yağan doluya şahit olmayan çiftçiler, sadece kaybettikleri ürünlerinin değil hastalık riskiyle karşı karşıya gelen ağaçlarını kurtarmanın derdine düştü. İklim değişiklikleri nedeniyle yaşanan bu dolu felaketine önlem alınmadığı taktirde Bursa'da meyve üretiminin biteceği görüşünde olan çiftçiler, uzmanların bir an önce bu konuyu araştırmalarını istedi.

'25 YIL HEBA OLUR'
Yaşanan dolu sonrası armut bahçesinde gördüğü manzara karşısında şok olan meyve üreticisi Halil Özekin "Daha önce böylesine büyük bir zarar ile karşılaşmamıştık. Ancak görülen o ki bundan sonra bu olaylarla sıkça karşılaşacağız. Dolunun bize zarar vermemesi için file sistemi kurmak istiyoruz bunun içinde devletten destek bekliyoruz" dedi. Özekin "Bahçem sigortalı ama sigortalı olması çare değil çünkü yağan doluyla birlikte bahçeme ateş yanığı hastalığının bulaşması söz konusu. Benim doluya maruz kalan 2 bin armut ağacım var bu ağaçları 25 yılda büyüttüm ateş yanığı bu ağaçlarımı kurutursa 25 yıl daha büyümesi için bekleyeceğim. Ateş yanığı hastalığı geldiği zaman ağaçlarımı sökmek zorundayım" diye konuştu.

FİLE SİSTEMİ ŞART

Son yağan dolu ile birlikte toplam zararın 120 milyon TL olduğunu belirten Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, ise "Dolu nedeniyle darbe alan armutlar iki gün sonra çürümeye başlayacak. Bizim mücadelemiz artık armutları değil ağaçları kurtarmak. Dolunun sebep olduğu ateş yanığı diye bir hastalık var bu hastalık ağaçları kökünden kurutuyor. Tarım Bakanlığı bu bölgede file sistemi için çalışma yapmalı biz bu öneriyi tarım komisyonuna teklif olarak sunduk. TARSİM burada yaklaşık 35 milyon lira zarar parası ödeyecek. Bizim teklifimiz ise sulama sistemlerinde olduğu gibi file sistemlerinde de 5-7 yıl gibi vadelerde faizsiz kredi sisteminin uygulanması. Filenin dönümü 3 bin lira civarında devlet 0 faizli uzun vadeli kredi kullandırırsa çiftçi bu sistemden faydalanarak bahçelerinde file sistemini yaptırabilir. Tarsim buraya 35 milyon lira para ödeyecek file sistemi için destek verse faizi bu kadar tutmaz. Böylelikle hem çiftçi hem de ülke ekonomisi zarar görmemiş olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç kez dolu yağdı meyve hayal oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN