Bursa'nın geleceğini BTSO şekillendiriyor

Giriş Tarihi: 3.8.2014

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) Türkiye'deki oda ve borsalar arasında ilk kez hayata geçirdiği 18 sektörel konseyin hazırladığı raporlar, Bursa ekonomisinin geleceğine yön verecek

BTSO Meclis ve komite üyeleri, sektör temsilcileri, bürokratlar, akademisyenler ve ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımlarıyla oluşturulan sektörel konseyler, 2013 Eylül ayından itibaren atölye çalışmalarına başladı. Yoğun bir tempoda çalışmalarını sürdüren 18 sektörel konsey, gerçekleştirdikleri iki çalıştayların ardından çalışmalarını rapor haline getirerek BTSO Yönetim Kurulu'na sundu. Konsey raporlarında yer alan projeleri hayata geçirmek için gerekli adımlar atan BTSO, ilk olarak İnşaat Konseyi tarafından hazırlanan 'İnşaat Sektör Raporu ve Yerel İnşaat Stratejisi' yayımladı. Söz konusu rapora göre kentsel dönüşümde öncelikli iller arasında bulunan Bursa'da kısa süre içerisinde 'Kentsel Dönüşüm Platformu' kurulması planlanıyor. İnşaat Konseyi tarafından belirlenen bir diğer eylem planı ise Türkiye'nin sektördeki ilgisini Bursa'ya çekmek amacıyla 'İnşaat Zirvesi' düzenlemek. İnşaat sektöründe 2015'in ilk çeyreğine kadar hayata geçirilmesi planlanan bir diğer çalışma ise mesleki eğitim kursları.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ MERKEZİ

Türkiye'nin stratejik sektörleri arasında yer alan enerjide ise Enerji Konseyi'nin hazırladığı 'Enerji Sektör Raporu'ndan çok önemli projeler ortaya çıktı. Buna göre Türkiye'de ilk kez Bursa merkezli 'Enerji Ajansı' ve 'Enerji Verimliliği Merkezi' kuruluyor. Tasarımı ve teknolojisi Bursa'ya ait, özgün ve rekabetçi bir rüzgar sanayinin kurulması için gereken altyapıyı oluşturmak amacıyla 'Rüzgar Türbinleriyle İlgili Kümelenme Oluşturulması' da yine BTSO'nun hayata geçirdiği projeler arasında yer alıyor.

GİRİŞİMCİ İLE YATIRIMCI BULUŞACAK

Ekonomik İlişkiler ve Finans Konseyi ise girişimci ile yatırımcıyı buluşturacak, KOBİ'lerde finans birimlerinin kurulmasını teşvik edecek önemli eylem planları belirledi. BTSO, önümüzdeki aylarda ise 'Tekstil ve Hazır Giyim', 'Lojistik', Otomotiv, 'Çevre', 'Bilgi ve İletişim Teknolojileri', 'Eğitim', 'Gıda Tarım ve Hayvancılık', 'Hizmet Ticaret', 'Kimya Malzemeleri', 'Makine', 'Organize Sanayi Bölgeleri', 'Perakende Ticaret', 'Sağlık' ve 'Turizm' konseylerinin hazırlamış olduğu raporları Bursa kamuoyu ile buluşturacak.

KENTİN ORTAK AKLI HAREKETE GEÇTİ

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, kentin ortak aklını harekete geçirerek oluşturdukları sektörel konseylerin Türkiye'deki diğer oda ve borsalara örnek gösterildiğini ifade etti. Konseylerin rapor haline getirerek sundukları eylem planlarını BTSO yönetimi olarak hayata geçirmek için gerekli adımları attıklarını belirten Burkay, "Bursa'da Tekstil Mükemmelliyet Merkezi, Enerji Verimliliği Merkezi, Enerji Ajansı Kurulması ve BTSO Eğitim Mutfağı gibi çok önemli projeler bu raporlarla ortaya çıktı" dedi.

AKADEMİ EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) Bursa iş dünyasında değişim ve dönüşüme büyük katkı sağlayacak projesi 'BTSO Akademi' kapsamındaki eğitim programları 14 Ağustos'ta başlıyor. BTSO, 35 bin üyesine ve üye firmaların uzman kadrolarına dönük yeni bir hizmetin startını veriyor. BTSO, 16 makro projesinden biri olan 'BTSO Akademi' kapsamında 14 Ağustos- 17 Ekim arasında 6 farklı eğitim programı düzenleyecek. Bu eğitimlerin akabinde yıl sonuna kadar eğitim planlaması yapılacak. Türkiye'nin önde gelen üniversiteleri ve profesyonel kurumları ile işbirliği yapan BTSO, 15'er kişilik gruplar halinde planladığı eğitim programlarını 14-15 Ağustos tarihlerinde 'Yöneticiler İçin Etkin Müzakere Teknikleri' ile başlatıyor. BTSO kapsamında, 21-22 Ağustos tarihlerinde 'Etkili Konuşma ve Topluluğa Hitabet', 27-28-29 Ağustos tarihlerinde kadın girişimciler için 'Mentörlük', 4-5 Eylül tarihlerinde 'Etkin Müşteri İlişkileri Yönetimi', 11 Eylül'de 'İş Yerinde Duygusal Zeka', 17 Eylül- 18 Ekim arasında da 'İş İngilizcesi' eğitimleri verilecek. Söz konusu eğitimler Oda Hizmet Binası'nda gerçekleştirilecek.

BAŞVURULAR SÜRÜYOR
'BTSO Akademi' için başvurular akademi. btso.org.tr internet sitesi üzerinden yapılabiliyor. Söz konusu site üzerinden eğitimlerden yararlanmak için başvuru yapılabildiği gibi eğitimci olmak için de teklif verilebiliyor. Yeni eğitim başlıkları da internet sitesi aracılığıyla önerilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın geleceğini BTSO şekillendiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN