Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçinin yüzünü BESAS güldürdü

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Keles'te kurduğu BESAŞ Süt Ürünleri Tesisi, 9 ayda 2 bin 200 ton süt alımı gerçekleştirdi. BESAŞ bölge çiftçisine 2 milyon TL ödeme yaptı

Giriş Tarihi: 3.8.2014
Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin kırsal kalkınmanın saglanması amacıyla Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan'a da hitap etmek için Keles'e kurdugu BESAS Süt Ürünleri Tesisi, 9 ayda 2 bin 200 ton süt alımı gerçeklestirirken, bölge çiftçisine 2 milyon TL ödeme yaptı. BESAS Genel Müdürü Mustafa Bektas, kırsal kalkınmayı saglamak amacıyla faaliyete baslatılan süt ve süt ürünleri tesisinin tarım kalkınma kooperatifi ile birliklerden Kasım 2013 ile Haziran 2014 arasında 2 bin 200 ton süt alımı yaptıgını, bunun karsılıgında da çiftçiye 2 milyon TL'lik ödeme gerçeklestirdigini söyledi. Süt alımlarını sahıslardan yapmadıklarını, Keles'teki tarımsal kalkınma kooperatifleri ve birliklerinin aracı olarak kullanıldıgını belirten Bektas "Kesinlikle herhangi bir sahıstan süt alımı yapmıyoruz. Pınarcık, Dagdibi ve Baraklı köyleri ile Harmandemirci-Yunuslar tarımsal kalkınma kooperatifleri ve Keles Süt Üreticileri Birligi'ni aracı olarak kullanıyoruz" dedi. BESAS Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası'ndaki üretimin salt kar amacını gütmedigini, faaliyetlerin tümünün kamu yararını gözettigini vurgulayan Bektas, kırsal bölge insanının yasam kalitesini artırmak ve hayvancılıgın daha kaliteli sekilde yapılabilmesini saglamak için egitim faaliyetlerinin de sürdürüldügünü ifade etti. Bektas "9 aylık gibi kısa bir sürede 2 milyon TL'lik katkı saglamak ve buradan elde edilen geliri çiftçilerin egitiminde kullanmak, yatırımın hedefine ulastıgını gösteriyor" diye konustu.

GÜVENLİ VE TEKNOLOJİK

Bektas, süt ve süt ürünleri fabrikasının son teknolojiyle donatıldıgını söyledi. Kilit makinelerinin dünya standartlarında oldugunu ve yurt dısından getirilerek Keles'e kuruldugunu belirten Bektas, "Dünyanın neresinde bu tür bir ürün üretilecek olsa, en yüksek standartlarda gereken yatırım dag bölgesine yapılmıstır. En büyük farkımız budur" seklinde konustu. Fabrikada topluma saglıklı ürünlerin ulasması için gerekli tüm tedbirlerin alındıgını, Saglık ve Tarım bakanlıklarının belirlemis oldugu kriterlerin hepsinin eksiksiz yerine getirildigini anlatan Bektas, "Gıda tüzügüne uygun olmayan herhangi bir üretim sistem içerisinde yer almamaktadır. Sütün kabulünden üretim asamalarına kadar üretimin tamamı HACCP kalite kontrolü altındadır. Ayrıca fabrikamıza gelen sütler, kurmus oldugumuz laboratuvarda incelenerek, uygun olanları imalata sokulmaktadır" açıklamasında bulundu.

ÇEŞİT ÇEŞİT ÜRÜN
Bu arada, BESAS'ın Keles Süt ve Süt Ürünleri Tesisi'nde hiçbir kimyasal madde kullanılmadan üretilen Gurme Kasar, 440 bin adetlik satıs rakamıyla firmanın 9 aylık satıs çizelgesinde ilk sırayı aldı. Gurme Kasar'ın yanında ayran, yogurt, süzme yogurt, kelle kasar, taze kasar, dil peyniri, lor, krema, örgü peyniri ve çeçil peyniri üretimi de gerçeklestiren tesisin 9 aylık satıs listesinde Gurme Kasar'ın ardından ayran, yogurt ve lor geldi. Ayran 380 bin adetlik satısla ikinci, yogurt 160 bin adetlik satısla üçüncü, lor da 50 bin adetlik satısla dördüncü oldu.

GURME KAŞAR YOK SATIYOR
BESAS Genel Müdürü Mustafa Bektas, fabrikada üretilen ürünlerden en fazla ilgiyi 12 litrelik sütten çıkartılan 1 kilogramlık 'Gurme Kasar'ın gördügünü söyledi. Üretim asamasında herhangi bir katkı maddesi kullanılmayan kasarın basta çocuklar olmak üzere gençler ve yaslılar tarafından kemik erimesine karsı tüketildigini söyleyen Bektas, "Bursa halkı Gurme Kasar'ı tanıdıkça talep artıyor. Artan talep ürünü vazgeçilmez kılıyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçinin yüzünü BESAS güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN