Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüme neden olan doktora komik ceza!

"Her karnı ağrıyan hastaneye götürülmez" diyerek bir hastanın ölümünde ihmali olan doktora verilen 2.5 ay hapis cezası paraya çevrildi

Giriş Tarihi: 3.8.2014
Bursa'da evinde fenalaşan 35 yaşındaki iki çocuk annesi Aynur Abacı'yı ölüme terk ettiği ileri sürülen 112 Acil Servis doktorunun, yargılanması tamamlandı. Adli Tıp'ın kusurlu bulduğu ve ölümde ihmali olduğunu ileri sürdüğü doktor için 2.5 ay hapis cezası veren mahkeme bu cezayı paraya çevirerek erteledi. Aynı hatayı tekrar yaparsa para cezasını ödeyecek olan doktor ise memurluktan istifa ettikten sonra özel bir hastanede işe başladı. Yıldırım İlçesi Mollaarap Mahallesi'ndeki evinde iki yıl önce fenalaşan Aynur Abacı'nın 15 yaşındaki kızı Mücevher Abacı 112 Acil Servisi arayarak durumu bildirdi. Saat 11.05'de eve gelen ambulanstaki görevli doktor sürekli kusan kadını muayene ederek ağrı kesici iğne yapıp 10 dakika sonra evden ayrıldı. Durumunda bir düzelme olmayan ve daha da fenalaşan annesinin kötüye gittiğini anlayan kızı Mücevher, komşularına haber verdi ve işyerinde olan babasını arayarak eve çağırdı. Önce eve gelen komşular Aynur Abacı'nın durumunu görünce yakındaki taksi durağından bir taksi çağırıp genç kadını hastaneye götürmek istedi. Ancak gelen taksi sürekli kusan Abacı'yı aracına almak istemeyerek geri döndü. Bunun üzerine tekrar 112 Acil Servis arandı. İlkinden tam bir saat sonra 12.05'te eve gelen farklı bir ambulans Aynur Abacı'yı derhal hastaneye kaldırdı. Burada kalp krizi geçirdiği tespit edilen Aynur Abacı, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Kızının anlattıkları üzerine soluğu savcılıkta alan Hakan Abacı, eşinin doktorun hatası yüzenden öldüğünü belirterek şikayetçi oldu.

ADLİ TIP KUSURLU BULDU

Aynur Abacı'nın kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için istenilen otopsi raporunu İstanbul Adli Tıp Kurumu 1'inci İhtisas Kurulu, kısa bir sürede gönderdi. Savcılığa ulaşan raporda "112 Acil Servis doktoru Nevin Kodal'ın olay yerinde 10 dakika muayene ettiği hastaya Emojet ampul uyguladığı dikkate alındığında göğüs ağrısı bulantı, kusma şikayeti olan hastanın EKG'sinin çekilmemesi ve hastaneye götürülmemesi nedeniyle doktor Nevin Kodal'ın kusurlu olduğu ve bu şekilde üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır" denildi.

TEKRARLARSA ÖDEYECEK

Bunun üzerine savcılık doktorun görevi ihmal ederek taksirle ölüme sebebiyet vermek suçundan yargılanması için Bursa Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme ölüme sebebiyet vermek suçundan yargıladı doktor için kararını geçtiğimiz gün açıkladı. Aynur Abacı'nın ölümünde ihmali bulunduğu tespit edilen doktor 2,5 ay hapis cezasına çaptırıldı. Sonra bu ceza paraya çevrilerek ertelendi. Aynı suçu tekrar işlerse verilen bu para cezasını ödeyecek olan doktor ise dava görülürken, memurluktan istifa ederek özel bir hastanede göreve başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüme neden olan doktora komik ceza!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN