Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK'nın atları Gemlik'te yetişiyor

Gemlik ilçesindeki Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi'nde özel olarak yetiştirilen binek ve tören atları, eğitimleri tamamlanınca Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kullanılıyor

Giriş Tarihi: 3.8.2014
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), yüksek nitelikli at terbiyesi, engel atlama, üç günlük yarışma ve atlı dayanıklılık müsabakalarına katılabilecek özellikteki "binek atları" ile temsil görevlerini icra edebilecek "tören atları", Gemlik ilçesindeki Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi'nde özel olarak yetiştiriliyor. Merkez bünyesindeki At Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı, kapılarını basına açtı. Burada 0-2 yaşlarındaki taylara, atların insanlara güven duygusunu oluşturmak ve geliştirmek için "insana alıştırma, itaat ve başlangıç" eğitimiyle başlayan zorlu eğitim süreci, 2-3 yaşlarındakilere "tay geliştirme", 3-4 yaşlarındakilere de "yüksek binicilik ve top çekme" eğitimleriyle sürüyor.

COĞRAFİ İŞARET BELGELİ 'GEMLİK ATI'
Kapalı manejde (at eğitimi ve bu eğitimin yapıldığı yer) eğiticilerinin gözetiminde çılbır, kulvar ve jimnastik eğitimlerine tabi tutulan atlara, açık alanda ulusal ve uluslararası başarılara sahip eğiticiler tarafından binicili engel atlama eğitimleri veriliyor. Günde iki kez 45'er dakika tımar edilen atların ayak tırnakları ise 45 günlük periyotlarda kayar (hayvanların eskiyen nallarının çivilerini değiştirme) ve çakım işlemlerine tabi tutuluyor, bakımları titizlikle yapılıyor. Binicilik faaliyetlerinde yurt dışına bağımlılığı azaltmak ve Türkiye'de yüksek nitelikli milli bir at ırkı oluşturmak amacıyla 1999 yılında başlayan çalışmalar sonucu 2011'den itibaren merkez bünyesinde "Gemlik atı" yetiştiriliyor. Türkiye Patent Enstitüsü (TPE) tarafından "coğrafi işaret belgesi" 13 Ocak 2002'den geçerli olmak üzere tescil edilen Gemlik atından bugüne kadar 180 birey üretildi. Her atın, üretilmesinden itibaren doğumu, yetiştirilmesi ve temel eğitimlerinin verilmesi seviyesine kadar atçılık kültürünün tüm safhalarının uygulandığı At Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı, "Türkiye'nin sistemli bir şekilde sporcu atı yetiştiren ve eğiten tek kurumu" konumunda bulunuyor.

"SPOR ATI YETİŞTİREN TEK KURUM"
Tabur Komutanı Binbaşı Kadir Çelik, yaptığı açıklamada, bir atın doğumu, yetiştirilmesi ve eğitimini, at ve atçılık kültürü çerçevesinde yapan, bir spor atını hem yetiştiren hem de eğitimini veren tek kurum olduklarını bildirdi. Çelik, Tabur Komutanlığının, TSK'nın nitelikli "engel atlama, at terbiyesi, üç günlük yarışma, atlı dayanıklılık ve tören atları"nı ürettiğini, bunu 2001'den itibaren Gemlik ırkı atı üretim belgesiyle yaptıklarını belirterek, 2002'de TPE'den alınan coğrafi işaret belgesiyle Gemlik atı üretiminin tescillendiğini hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK'nın atları Gemlik'te yetişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN