Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UNESCO sırası İznik'te

Bursa'nın değerleriyle ilgili çalışmaların İznik ve Uludağ gibi bölgelerle süreceğini kaydeden Başkan Altepe, Hıristiyan âlemi için de önem taşıyan İznik'in Dünya Miras Listesi'ne girmesi için uğraştıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 10.8.2014
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık köyünün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesiyle Bursa'nın değerlerinin evrensel olarak tescillendiğini söyledi. Bursa'nın değerlerinin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi ile ilgili tanıtım ve basın toplantısı Kayıhan Hamamı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarih başkenti ve medeniyetlerin kenti Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almasının heyecanını yaşadığını söyleyerek "Bursa'da tarihi bir dönem yaşıyoruz. Bursa'da yaşam bir şans, bu kente hizmet etmek de bizler için onurdur. Bursa'nın dünya gündemine taşınması, ecdadımızın emaneti olan bu kentin güzelliklerinin ve değerlerinin tüm dünya tarafından kabul edilmesi çok önemli. Bursa, evrensel değerde bir şehirdir. Bursa'nın değerlerinin UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde dünyada 998., Türkiye'de 12. sırada yer alması kentimizin güzelliklerinin dünya çapında tanınması açısından büyük değer taşıyor" dedi.

"BURSA'YI DÜNYA TANIYACAK"
Bursa'nın bu sayede dünyanın dikkatini çekeceğine işaret eden Başkan Altepe, "Bursa'nın değerlerinin tesciliyle dünyaca tanınırlığı artacak. Bir başka deyişle Bursa'nın 'dünya markası' niteliğini taşımasının sunduğu avantajla beraber kentin gelişen kültür turizmi potansiyeli de ekonomiye katkı sağlayacak, istihdam olanaklarını ve yatırımları arttıracak. Bursa, kabuğunu yeni yeni kırıyor. Bursa olarak takdire değer bir hizmete imza atıldı" diyerek, Bursalıları yaşadıkları kente sahip çıkmaya davet etti. Bursa'nın değerleriyle ilgili çalışmaların İznik ve Uludağ gibi bölgelerle de süreceğini kaydeden Başkan Altepe, İznik'te de bu çerçevede çalışmalar başlattıklarını, Hıristiyan âlemi i��in de önem taşıyan ilçenin Dünya Miras Listesi'ne girmesi için uğraştıklarını bildirdi. Başkan Altepe, Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girme sürecine 'olmaz' diyenlerin çıktığını ancak sürecin olumlu sonuçlanmasının sevincini ve gururunu yaşadıklarını sözlerine ekledi. Altepe, Bursa'nın dünyaya tanıtımına katkı sağlayacak önemli projeye büyük emek veren Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu'na Büyükşehir Belediyesi ve Bursa adına bir teşekkür plaketi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNESCO sırası İznik'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN