Eksik rapor Yargıtay'dan döndü

Apandisit ameliyatı sonrası yaşamını yitiren 13 yaşındaki Sevecen Ercan'ın ölümünü komplikasyona bağlayan Adli Tıp'a cevap Yargıtay'dan geldi. Yargıtay '13 yaşındaki çocuğun ölümü bu kadar basit olamaz' diyerek davayı düşüren yerel mahkemenin kararını bozdu

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde yaşayan 13 yaşındaki Sevecen Polat'a, karın ağrısı şikayetiyle gittiği ilçedeki devlet hastanesinde apandisit teşhisi konuldu. Küçük kızı muayene eden Op. Dr. Murat S. basit bir ameliyatla sağlığına kavuşacağını söyledi. Sevecen Ercan, operasyonu kabul ederek bıçak altına yattı. Ameliyatın ertesi günü ateşi yükselen Sevecen'i muayene eden doktoru, bunu boğaz enfeksiyonu bağlayarak ateş düşürücü verdi ve ertesi gün taburcu etti. Hastanede geçen 4 günün sonunda evine gelen genç kızın annesi Sibel Polat, sabah kızını baygın ve ayaklarını şiş görünce hemen hastaneye götürdü. Ancak küçük kızı ameliyat eden doktora ulaşılamayınca acil serviste görevli başka bir doktor Sevecen'i muayene etti. Bu doktor kızın durumunun ciddi olduğunu ve derhal daha donanımlı bir hastaneye götürülmesini söyledi. Yalova Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Sevecen'i muayene eden doktorlar apandisit ameliyatı sonrası atılan düğümün çözüldüğünü ve vücuda enfeksiyon bulaştığını belirtti. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen Sevecen 20 gün sonra hayatını kaybetti.

YEREL MAHKEME AİLEYİ ŞOK ETTİ

Anne Sibel Polat, kızının ölümü üzerine hukuk savaşı başlattı. Önce ameliyatı gerçekleştiren doktor hakkında suç duyurusunda bulundu sonra da Sağlık Bakanlığı hakkında, ikinci kez gittikleri hastanede nöbetçi doktora ulaşamadıkları ve kendilerine ambulans tahsis edilmediği için tazminat davası açtı. Ölüme sebebiyet vermekten yargılanan doktor 3 kez çıktığı hakim karşısında Sevecen'in ölümünün komplikasyondan kaynaklandığını ileri sürerek kendini savundu. Adli Tıp'tan gelen raporlar da bu yönde çıkınca doktor suçsuz bulundu, dava düştü. Yok yere kızını kaybeden anne, yerel mahkemenin kararını Yargıtay'a taşıdı. 12'inci Ceza Dairesi Adli Tıp Kurumu'nun raporunu ve yerel mahkemenin kararını inceleyen Yargıtay "13 yaşındaki çocuğun ölümü bu kadar basit olamaz. Komplikasyonun nedeni neden araştırılmadı. Sanığın komplikasyon yönetimindeki kusuru da araştırılsın. Eksik incelemeye rağmen hükmün verilmesi kanuna aykırıdır" diyerek kararı bozdu. Bir kez daha ümitlenen anne Sibel Polat "Kızım doktor hatası kurbanı oldu. Bizim derdimiz başka Sevecenler de ölmesin. Sanki kızım kendiliğinden ölmüş gibi gösterilmek isteniyor. Buna isyan ettik. Sonunda sesimizi Yargıtay duydu" dedi.

EN ÇOK DA DOKTOR ADAYI AĞABEYİ SEVİNDİ
Kardeşini kaybettiğinde 15 yaşında olan Ercan Polat, canından çok sevdiği kardeşini henüz 13 yaşında basit bir apandisit ameliyatı sonrası kaybedince yıkıldı. Ama kardeşini toprağa verirken de, en sevdikleri oyunlarını gerçeğe dönüştürüp doktor olmaya söz verdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Ercan Polat, Ankara'ya giderken yanında kardeşiyle çektirdiği fotoğrafı da götürdü. Kardeşini muayene ederken çekilen o fotoğraftan güç alan Ercan Polat okuldaki ikinci yılını ilk 20 arasında tamamladı. Yargıtay'ın kararına çok sevinen ağabey, doktorun ceza almasının kardeşini geri getirmeyeceğini ancak başka insanların canının yanmasını engelleyeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eksik rapor Yargıtay'dan döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN