'Markamıza sahip çıkın'

4 yıl süren çalışma sonucunda 'İnegöl Alası' markasıyla tescillenen meşhur ayçekirdeği elde kaldı. Çevre yolu kapatılınca üretici çekirdeği nerede kurutacağını şaşırdı

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Yıllardır köfte, mobilya ve kaplıcaları ile anılan İnegöl'ün markaları arasına katılan ayçekirdeğinin üreticileri bugünlerde kara kara düşünüyor. Yılda 4 bin ton ayçekirdeğinin üretildiği ilçede üreticiler çekirdeği kurutmak için yer arayışına girdi. Çevre yolunda kurutmanın yasak olması nedeniyle farklı alanlara yönelen üretici, okul bahçelerini 15 günlüğüne kiralayarak ayçekirdeğini kurutuyor. Okullarda yer bulamayan üretici ise ne yapacağını şaşırmış durumda.

YOLA SERMEK YASAK
Çevre yolunda ürününü kuruttuğu sırada polisin uyarısı sonucu çekirdekleri yeniden römorka yükleyen ayçekirdek üreticisi Mensur Öçal "Üreticinin halini görüyorsunuz. Bize 'çevre yolunda ayçekirdeğini kurutabilirsiniz' dediler. Sabah geldik, ürünümüzü yaydık ama emniyet ekipleri yasak olduğunu söyleyince topladık. Şimdi biz nereye gideceğiz? Ayçekirdeği bizim markamız ama kurutacak yerimiz yok. Markaya sahip çıkan yok. Üreticiye ve yetiştiriciye kimse sahip çıkmıyor" diye konuştu. Öçal yaşadıkları sorunları şöyle açıkladı: "Ayçekirdeğini büyük çabalarla yetiştirdik ve buraya geldik. Sabah 2 römork ayçekirdeği yıktık, öğleden sonra topladık. Şimdi buradan nereye gideceğimizi de bilmiyoruz. Bize kurutmak için yer gösterilmiyor. Herkes kendi çabasıyla ürününü kurutmaya çalışacak. Kurutmak için yer bulabilirsek okul bahçesi kiralıyoruz. Boş bulduğumuz bir yere gideceğiz. Sahipsiz kaldık. Üreticiye sahip çıkılsın. Üreticiye ortak kuruma alanı tahsis edilse, kurutma sıkıntımız kalmaz. Tescillenmeye verilen çaba, kurutmak için de verilsin. Her sene kurutma sorunu yaşıyoruz." Çekirdek üreticileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinleyen İnegel Kaymakamı Ali Akça ise yollarda ayçekirdeği kurutulmasının mümkün olmadığını belirterek buna izin veremeyeceklerini ifade etti. Üreticiler çevre yolunun ayçekirdek kurutulması için kapatılmasını talep ederken, Kaymakam Akça bu talebi gerekçelerini açıklayarak geri çevirdi. Yaklaşık 30 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Akça "İnegöl'de ayçekirdeği üretimi yapan çiftçilerle bir araya geldik. İnegöl Çevre Yolu'nun ayçekirdeği kurutulmasına yönelik kullanımı konusunda düşüncelerimi aldılar. Malum yollar insan ve araç trafiği için yapılır. Yollarda ayçekirdeği kurutmaya yönelik olan bir talebe ne Kaymakamın, ne Belediye Başkanının 'siz yollarda ayçekirdeği kurutabilirsiniz' deme yetkisi yok" dedi.

'KAZALAR OLUR'
Üreticilerin 15 günlük kurutma sürecinde yaşadıkları sorunları dinleyen İnegöl Kaymakamı Ali Akça "Böyle bir karar alındığında olabilecek bir takım olumsuzlukların hem vicdani hem de hukuki sorumlulukları olduğunu çiftçi arkadaşlarımıza ilettim. Onlar da bunu makul karşıladılar. O yol kapatıldığında insanların başına gelebilecek bir takım olumsuzluklar vardır. Kazalar olur. Yol kapamadan kaynaklanan kazanın hem vicdani hem de hukuki sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğun altına kimsenin giremeyeceğini ifade ettim. Çözüm anlamında gelecek yıllara yönelik fikir alışverişinde bulunduk" diye konuştu. Akça üreticilere okul bahçelerini kullanabileceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Markamıza sahip çıkın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN