Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'nın Fikirtepesi

Giriş Tarihi: 31.8.2014

Çarpık yapılaşmanın canlı örneği Osmangazi'ye bağlı Namık Kemal Mahallesi'nde 20 ev dönüşüm için yıkıldı. Ancak "Daha fazla pay isterim" diyen 7 hissedar anlaşmadan vazgeçince proje durma noktasına geldi

Bursa'da çarpık kentleşmenin en belirgin örneği olarak gösterilen Namık Kemal Mahallesi'nde yaşanan kentsel dönüşüm İstanbul'daki Fikirtepe'yi aratmıyor. İç içe geçmiş ve bir bölümü viraneye dönmüş evlerin bulunduğu mahalledeki 10 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm için kolları sıvayan müteahhit ve ev sahipleri sonradan fikir değiştiren birkaç mülk sahibinin yüzünden zor günler yaşıyor. Evler yıkılmaya başlanınca, mahallede yeni yapılan belediye binasını bahane gösterip arsalarının çok değerleneceğini öne süren 7 hissedar anlaşmadan vazgeçince, rezidans tarzı evde yaşama hayali kuran 120 hissedar isyan etti. Evleri yıkılan ve kiraya çıkan aileler, yetkililerin devreye girmesini istiyor.

HİZMET BİNASI İŞLERİ KARIŞTIRDI

Osmangazi İlçesi'ne bağlı Namık Kemal Mahallesi'nde kentsel dönüşüm krizi yaşanıyor. Mahalle sakinlerinin talebi üzerine bölgede kentsel dönüşüme giren müteahhit, 10 bin metrekarelik alanda konut projesi hazırladı. Arsada bulunan ev sahipleriyle yapılan toplantıda daire karşılığı anlaşma sağlandı. Daha sonra ise evlerin yıkımına başlandı. Bu arada projenin yapılacağı alanın yanına Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hizmet binasının inşaatına başlandı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Belediye binası yükselmeye başlayınca söylentiler de çıktı. Kentsel dönüşümün uygulandığı alanda henüz evlerine yıkım sırası gelmeyen mülk sahipleri arasında evlerinin değerinin kat kat artacağı ve kiraların dolar üzerinden alınacağı söylentisi dolaşmaya başladı. Bunun üzerine proje başlarken "Diğerleriyle anlaşın biz de veririz" diyen 7 ev sahibi müteahhitle anlaşmaktan vazgeçtiğini bildirdi. Arsadaki 20 ev yıkıldıktan sonra bir anda kararını değiştiren mülk sahiplerinin bu kararıyla şok olan müteahhit, ev sahipleriyle yeniden masaya oturdu. Ancak müteahhit bu kez "İki kat hisse isteriz" talebiyle karşılaştı. Böylece hazırlanan modern yaşam alanı projesi çıkmaza girdi.

ANLAŞANLAR İSYAN ETTİ

Depreme dayanıksız olduğu belirtilen eski evlerinin yerine sosyal donatılarla dolu lüks konutların yapılmasının ve çocuklarını modern bir yaşam alanında büyütecek olmanın hayalini kuran aileler son anda karar değiştiren hissedarlar yüzünden zor günler geçiriyor. Evleri yıkılan ve birçoğu kirada oturan mahalle sakinleri anlaşmadan vazgeçenleri 'aç gözlü' olmakla suçluyor. Evi yıkılan Cem Deliçay, arsada bulunan ve müteahhitle anlaşmaktan vazgeçen mülk sahibinin kerpiçten yapılan evini göstererek şöyle konuştu: "Bu evin sahibi burada yaşamıyor. Ara sıra gelip bahçesinde çay içiyor. Ama belediye binası yapıldığı için değerinin 10 katına çıkacağını söylüyor. Allah aşkına bu viranede kim yaşamak ister. Bu açgözlü zihniyet yüzünden hepimiz perişan olduk. Bir devlet görevlisi devreye girsin, bu insanlarla görüşsün. Bizim çilemiz son bulsun." Evi yıkılanlardan Mustafa Uca, anlaşmaktan vazgeçenlerin müteahhitten kendilerine verilen hissenin iki katını istediğini belirtti. Uca "Baştan 'Tamam, herkes anlaşsın biz de veririz' dediler. Şimdi bize verilen hisseden daha fazla istiyorlar. Onlar yüzünden biz çile çekiyoruz. Burada yeni bir yaşam hayalimiz bunlar yüzünden suya düşüyor. Allahtan korkun diyorum ben onlara" diye konuştu.

FİKİRTEPE İNATÇISI İKNA OLMUŞTU
İstanbul Fikirtepe'de de hissedar Alaaddin Demirel imza atmayınca 30 bin metrekarelik arsa ortasında tek başına kalan binası gündeme gelmişti. Demirel daha sonra anlaşmaya imza atmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın Fikirtepesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN