Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Motosikletle dondurma satıp 3 çocuğunu okuttu

Bursa'da motosikletinin arkasındaki seyyar dondurma tezgâhıyla 35 yıldır köy köy gezerek satış yapan baba, 3 çocuğuna da üniversite okutmayı başardı

Giriş Tarihi: 31.8.2014
Karacabey'de yaşayan Selahattin Ateş (58), dar gelirli bir ailenin 3 çocuğundan biriydi. Ekonomik nedenlerden dolayı okuyamayan ve bu duruma çok içerleyen Selahattin Ateş, ilerde doğacak çocuklarını ne pahasına olursa olsun okutacağına dair kendi kendine söz verdi. Vatani görevini tamamladıktan sonra çalışma hayatına atılan Ateş, ilçedeki pek çok esnafın yanında çıraklık yaptı.

HADEMELİK YAPTI

Girdiği her işte başarılı olan Selahattin Ateş'in okula olan özlemi bir türlü bitmiyordu. En son çalıştığı işyerini bırakarak ilçedeki Serkan Şahin İlköğretim Okulu'na hademelik için başvurdu ve işe alındı. Çocukları çok sevdiğini belirten Ateş, geçimini zar zor ağlayınca ek iş yapmaya karar verdi ve kendisine bir motosiklet alarak arkasına dondurma tezgahı kurdu. Yaz tatili boyunca her gün motosikletiyle Karacabey ve Mudanya'nın bütün köylerini gezen Ateş, hem geçimini sağladı, hem de para biriktirmeye başladı. Zaman içerisinde bir erkek ve iki kız babası olan Selahattin Ateş, çocuklarını okutabilmek için aralıksız çalıştı.

DONDURMACILIĞI BIRAKMADI

Severek yaptığı hademelik işinden 10 yıl önce emekli olan cefakar baba, dondurmacılığı hiç bırakmadı. Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan oğlu Salih Ateş'i buradan mezun olduktan sonra bu kez de Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde okuttu. Bu arada kızı Burcu da, Konya Selçuk Üniversitesi'ni kazandı. Onun da okul masraflarını dondurmacılık yaparak sağlayan baba, turizm ve otel işletmeciliğinden mezun olan kızının, Ege Üniversitesi konservatuvar bölümünü kazanması üzerine yılmadı çalışmaya devam etti. En küçük kızı Burçin ise Düzce Üniversitesi'ni kazandı. Düzce Üniversitesi'nde 4'üncü yılını okuyan küçük kızı Burçin de babasına ablası ve ağabeyi gibi ikinci üniversiteyi okumak istediğini söyledi. Selahattin Ateş, "Çok şükür rabbime, gençliğimde kendime verdiğim sözü tutmak nasip oldu. İki çocuğumu iki ayrı üniversitede okutmayı başardım. Küçük kızımın da ilk üniversitesi bitmek üzere, ona da ikinci üniversiteyi okutmayı çok istiyorum. Dondurmacılık mesleğimi bırakmayı düşünmüyorum. Ömrüm ve sağlığım el verdiğince bu mesleği yapmayı, çocukları sevindirmeyi sürdüreceğim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Motosikletle dondurma satıp 3 çocuğunu okuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN