'Umurbey İpek' yeniden doğacak

Tarihi eserleri tek tek ayağa kaldıran Başkan Altepe, 30 yıl önce kapanan Umurbey İpek Fabrikası'nı yenileyip kültürel hayatın hizmetine sokacak

Giriş Tarihi: 31.8.2014
Bursa Büyükşehir Belediyesi, 30 yıl öncesine kadar üretim yapan ve şu anda harabe halde bulunan Tarihi Umurbey İpek Fabrikası'nın yenileme çalışmalarını da başlattı. Umurbey Mahallesi'nde yer alan fabrika alanında incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas'tan yapılacak restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları hakkında bilgi aldı.

KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

Başkan Altepe, Umurbey Mahallesi'nde bulunan 5 bin metrekare alana sahip tarihi ipek fabrikasının her türlü sosyal ve kültürel faaliyetin yürütülebileceği, sporun yapılabileceği bir alan olarak yeniden düzenleneceğini söyledi. Bursa'nın yaşanabilir sağlıklı bir kent olması için yoğun çaba sarf ettiklerini, bu kapsamda şehirde ne kadar tarihi eser varsa bir bir ayağa kaldırdıklarını belirten Başkan Altepe, şimdi de harabe halde bulunan ipek fabrikasına el attıklarını söyledi. Tarihi işletmenin Bursa'nın en gözde mahallelerinden Umurbey'de bulunduğunu, etrafının Mollaarap ve Yenimahalle ile çevrili olduğunu belirten Başkan Altepe, yakın zamanda tamamlanacak yenileme çalışmalarının ardından fabrikanın yaklaşık 200 bin insanın ulaşabileceği önemli bir merkez haline geleceğini ifade etti.

YILDIRIM'A DEĞER KATACAK
Tarihi Umurbey İpek Fabrikası'nın dönüştürülmesine ilişkin ihalenin yapıldığını ve müteahhit firmanın mesaiye başladığını ifade eden Başkan Altepe "İnşallah 2015 ortalarında bu güzel tesisi hep birlikte görmüş olacağız. Yıldırım'a da bölgeye de büyük değer katacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" dedi. Başkan Altepe "30 yıl öncesine kadar çalışan ve üreten fabrika, şu anda harabe halde. Restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarını başlatmaktan dolayı mutluyuz. Burası tüm bölge semtlerine hizmet edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Umurbey İpek' yeniden doğacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN