Kent merkezine havaalanı geliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri ile yaptığı görüşmeler olumlu sonuçlanınca, Yunuseli Havaalanı'nın uçuşlara açılması için düğmeye basıldı

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Yaklaşık 15 yıl öncesine kadar aktif olan kullanılan ancak Yenişehir Havaalanı'nın hizmete açılmasının ardından atıl halde kalan Yunuseli Havaalanı'nın yeniden ulaşıma açılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 yıldır ısrarla sürdürülen çalışmalar meyvesini verdi. En son 2011'de Yunuseli Havaalanı'nın hava ulaşımına açılması için imzalanan protokol, bölgeye yapılması planlanan sağlık kompleksi nedeniyle askıya alınmıştı. Sağlık kompleksi için başka bir yer bulunmasının ardından Yunuseli Havaalanı'nı yeniden gündemine alan Büyükşehir Belediyesi, Bursa'nın marka değerine önemli bir katkı sağlayacak sonuca ulaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri ile yapılan görüşmeler sonucunda Yunuseli Havaalanı'nın 'görerek yaklaşma' usulüne uygun uçuşlara açılması kararlaştırıldı. Yıllardır atıl halde bekleyen havaalanında hem Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencilerine eğitim verilecek hem de sivil uçuşlar gerçekleştirilecek.

'UÇAK AYAĞIMIZA GELECEK'
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe konuyla ilgili gelişmeyi, Yunuseli Havaalanı girişinde yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Beraberindeki AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile birlikte Bursalılara Yunuseli Havaalanı'nın açılacağı müjdesini veren Başkan Altepe, günümüzde uzak kent ve ülkelere ulaşımda kullanılan en önemli ulaşım yolunun hava yolu olduğunu vurguladı. Altepe "Yaklaşık 1.5 - 2 saatlik uçuş için 6 saat öncesinden İstanbul'a gitmek zorunda kalıyoruz. Bugün 900'e yakın yabancı ortaklı şirketin bulunduğu Bursa'nın daha erişilebilir olması gerekiyor. Yunuseli Havaalanı'nın açılması için Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile ortak hareket ettik. Aynı zamanda Işıklar Askeri Hava Lisesi'nin Bursa'da olması da büyük bir avantaj oldu. Sonuçta yaptığımız protokolle fiziki eksiklikleri Büyükşehir tarafından giderilecek olan havaalanı, 'görme şartı' getirilerek, uçuşlara açıldı" diye konuştu.

11 BİNA YIKILACAK

Yapılan protokole göre, havaalanının fiziki eksiklikleri Büyükşehir Belediyesi tarafından giderilecek. Buna göre, ana pistin bakım ve onarımı ile apron bağlantı yolları yapılacak. Kule inşaatı ve donanımı, kırım kurtarma ekibi, sağlık ekibi, ambulans, itfaiye, yakıt tankeri, çevre güvenlik hatlarının oluşturulması, aydınlatma, alan içinde bulunan atıl haldeki 11 binanın yıkımı, yolcu bekleme salonu, itfaiye binası, uçak bakım hangarı belediye tarafından yapılacak. İlk etapta gündüz gerçekleşecek uçuşlar pist aydınlatılınca geceleri de 'görerek yaklaşma' usulüne göre gerçekleştirilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kent merkezine havaalanı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN