Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük ilgi nedeniyle külliye erken açılacak

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Muhteşem Yüzyıl dizisiyle yeniden gündeme gelen Şehzade Mustafa'nın türbesine ziyaretçi akını sürüyor. Başkan Altepe yoğun ilgi nedeniyle restorasyonun bitmesi beklenmeden türbenin 18 Eylül'de kısmen ziyarete açılacağını söyledi

Şehzade Mustafa'nın türbesinin de aralarında bulunduğu Muradiye Külliyesi'ndeki 12 türbeden 7'sinin restorasyonu tamamlandı. UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Bursa'daki sultan külliyelerinden Muradiye'de yer alan "Şehzade Mustafa", "Gülruh Hatun", "Gülbahar Hatun", "Şehzade Mahmud", "Mükrime Hatun", "Şirin Hatun" ve "Saraylılar" türbeleri 18 Eylül'de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katılacağı törenle açılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, külliyedeki türbelerden 7'sinde çalışmaların tamamlandığını söyledi. Restorasyonun titizlikle yürütüldüğünü vurgulayan Altepe "Bu türbeler, tepeden tırnağa, çatıdaki kubbesinden, kurşun kaplamasından, dış cephelerindeki taşlar, işlemeler, derzleri, kapıları, oymalı uygulamalar, her türlü giriş çıkış, hepsi orijinal haline uygun restore edildi" dedi. Başkan Altepe "Türbelerdeki erken dönem Osmanlı işleri, değişik dönemlerde tahribatlara uğramış. 1850'li yıllardan sonra barok mimarisi olarak türbelerin içi sıvayla kaplanmış ve eski orijinal kalem işleri, yaklaşık 500 küsur yıllık kalem işleri tamamen örtülmüş. Şimdi bu çalışmalarla tüm bu izler kaldırıldı hatta onlardan numuneler bırakıldı. 550 yıla dayanan bu eserler, 550 yıl önceki haliyle bugün pırıl pırıl sunumda" diye konuştu.

DİZİLER İLGİYİ ARTIRDI

Altepe, Muradiye semtine adını veren Sultan 2'nci Murad'ın yanı sıra çok sayıda şehzadenin türbesinin de külliyede bulunduğunu anlattı. O dönem nerede vefat ederse etsin pek çok padişah ve şehzadenin cenazelerinin burada defnedildiğini dile getiren Altepe "Sultan 2'nci Murad, Edirne'de vefat etti ama burada. Aynı şekilde Şehzade Mustafa, Konya'da vefat etti ve buraya defnedildi. Bu da filmlerle gündeme geldi ve buraya büyük bir ilgi var. Onun için, Şehzade Mustafa'nın da bulunduğu 7 türbeyi bir an önce açacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük ilgi nedeniyle külliye erken açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN