Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanseri teşhis edemeyen doktora 6 yıl hapis istemi

Bursa'da bir doktor hakkında, röntgen filmindeki kanser emarelerini göremediği hastasının ölmesi üzerine 6 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı

Giriş Tarihi: 21.9.2014
İzmir yolu üzerindeki bir demir çelik fabrikasında çalışan 52 yaşındaki Metin Dede, iş yerine gelen iş güvenliği uzmanları tarafından bütün işçilerle beraber muayene edildi. 27 Temmuz 2012'de doktor A.G. tarafından röntgen filmi değerlendirilen 4 çocuk babası Dede'nin akciğerinde herhangi bir lezyon tespit edilmedi. Sağlıklı olduğu yönünde rapor verilen Dede, 5 ay sonra rahatsızlandı. Bursa Göğüs Hastanesi'nde tedavi altına alınan Dede'nin kanser olduğu ortaya çıktı. Dede'nin eski akciğer filminde de kanser emarelerinin görüldüğünün fakat o dönemde de gözle görülür kitleler olduğu halde gerekli teşhisin konulmadığının ortaya çıkması aileyi şoke etti. Hemen tedavisine başlanan Metin Dede'nin akciğerindeki kanser beyne sıçradı. Kısa süre sonra beyin ameliyatına alınan Dede kurtarılamadı. Dede'nin yakınları akciğer kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, babalarının röntgenini çeken Dr. A.G.'nin görevini yerine getirmediği için cezalandırılması talebiyle savcılığa başvurdu.

RAPOR GEÇ TEŞHİSİ KANITLADI

Bursa Cumhuriyet Savcısı Özgür Kâtip Kaya tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu, Dede'nin ölümüyle ilgili raporunda, 'Radyoloji Uzmanı Dr. A.G. imzalı Metin Dede'ye ait akciğer grafisinde herhangi bir patolojik lezyon saptanmadığı kayıtlıdır ancak kurulumuz tarafından incelenen grafiye göre rapor edilmeyen kitle sebebiyle akciğer kanseri teşhisi konulması gecikmiştir. Akciğer kanserinde erken teşhis ve tedavinin hayatta kalma sürecinde olumlu etkisi olduğunun tıbben bilindiği, doktorun aynı hal ve şartlarda bir radyoloji uzmanı tarafından gösterilmesi gereken özeni göstermediği' ibarelerine yer verdi. Bunun üzerine Dr. A.G. hakkında, 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan 6 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. A.G.'nin yargılamasına önümüzdeki günlerde Bursa 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlanacak. Babasını kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Uğraş Dede (33), "Zamanında öğrenmiş olsak erken tedavi şansımız vardı. Başkalarının da aynı sıkıntıları yaşamasını istemiyorum. Herkes işini daha titiz yapsın" dedi.

DOKTOR: BU FİLM BANA GELMEDİ
Böyle bir olayda kastının olmasının söz konusu olmayacağını ifade eden doktor A.G. ise 35 yıllık meslek hayatında ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını söyledi. Röntgen filminde tenis büyüklüğünde bir lezyonun gözle görüldüğünü kaydeden doktor A.G., "O filmi ben görmedim. Görsem bunu atlamam mümkün değil. Fabrikanın doktoru olması lazımdı. Filmler mi karıştı, benim yazdığım rapor mu karıştı? Ben bilemiyorum, açıklayamıyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanseri teşhis edemeyen doktora 6 yıl hapis istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN