Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kivi de kuraklık tehdidi altında

Karadenizli üreticinin bu yıl don nedeniyle düşük verim aldığı kivide tek umut olan Yalova'da kuraklık endişesi yaşanıyor. Kivi fiyatının bu yıl yüksek olması bekleniyor

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Türkiye'nin kivi üretim üssü Yalova'nın başı susuzlukla dertte. Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı Türkiye'de bu yıl kivi üretim rakamlarının düştüğüne dikkat çekerek yaşanan don olaylarının kivi fiyatlarını artıracağını dile getirdi. Türkiye'nin kivi üretimiyle 25 yıl önce tanıştığını ifade eden Tunalı, "Bizim ülkemiz yaklaşık 25-30 bin ton civarında üretim var. Tüketim miktarı ise 70 bin ton. Türkiye'deki kivinin yaklaşık yüzde 75'i bu yıl Yalova bölgesinden" dedi. Karadenizli kivi üreticilerinin bu yıl talihsizlik yaşadığına değinen Tunalı, "Karadeniz Bölgesi'nde bu yıl don olduğundan dolayı üretim 5 bin ton civarında kalmıştır. Yalova bölgesinde ise 20 bin ton civarındadır. Ağırlıklı olarak Yalova Altınova bölgesinde üretim yapılıyor. Geçen yıla göre ülkemizde üretim miktarı düştüğü için kivi üreticiden 2 lira 30 kuruş fiyatla çıkmaktadır. Tabii bunun üzerine depolama maliyetleri de eklenmelidir" diye konuştu. Kivinin çok su isteyen bir meyve olduğuna dikkat çeken Tunalı, "Yalova'da su sıkıntısı var fakat yapılması planlanan barajlarla kivi üreticisi daha da rahatlayacaktır" ifadesini kullandı.

'FİYATLAR ARTACAK'
Karadeniz bölgesinde yaşanan don olayı nedeniyle kivi fiyatlarının artacağına dikkat çeken Tunalı, "Kullandığımız ova 6 bin dönüm. Bu alanın 3 bin dönümünde kivi üretimi yapılıyor. Şu anda Yalova bölgesindeki tüm ürünler satıldı. Bahçeden 2 lira 30 kuruşa tüccara satılıyor. 70 kuruş kadar da depolama maliyeti vardır. Vatandaşlarımız bu sene 4-5 liradan kivi yiyeceklerdir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kivi de kuraklık tehdidi altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN