Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir tarihi eser daha gün yüzüne çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Caddesi'nde harabeye dönen Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapıda restorasyon çalışmaları başlatıyor

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından trafiğe kapatıldıktan sonra tramvay ulaşımı ve cephe sağlıklaştırma ile kentin en prestijli caddesine dönen Cumhuriyet Caddesi'nde bir yapı daha gün yüzüne çıkacak. Belediye restorasyon için binayı kiralayıp çalışmalar bittiğinde tarihi yapıyı sosyal kültürel aktivitelerin yapılacağı bir mekân olarak bölgeye kazandıracak. Cumalıkızık köyü, Sultan Külliyeleri ile Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Bursa'da, turizm pastasından alınacak payın daha da artırılması için restorasyon çalışmalarına hız verildi. 8500 yıllık arkeolojik bölgelerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda Bursa'ya önemli değerler katan Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde atıl halde duran bir değeri daha kente kazandırıyor. Tekel meydanı karşısında bulunan ve eskiden zemin katı fırın, üstteki iki katı da işyeri olarak kullanılan binanın sahibi ile kiralama karşılığı anlaşıldı. Restorasyon tamamlandığında sivil mimarlık örneği yapı, sosyal kültürel aktivitelerin yapılacağı bir merkez olarak bölgeye değer katacak.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YARATIYORDU
Özellikle ana arterler üzerinde bulunan ve bakımsızlık nedeniyle görüntü kirliliğine yol açan sivil mimarlık örneği tüm yapıları ayağa kaldırmaya çalıştıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, binanın Bursa dışında yaşayan sahibine ulaşıp, anlaşmaya vardıklarını söyledi.

KİRALANIP RESTORE EDİLECEK
Tarihi değerlerin kente kazandırılması için tahsis, kamulaştırma, kiralama, satın alma gibi tüm yöntemleri devreye aldıklarını ifade eden Başkan Altepe, "Bu binada kiralama yöntemini uyguladık. Restorasyonu yapacağız ve belli bir süre yapıyı biz kullanacağız. Tramvay hattı ve cephe düzenlemeleriyle Bursa'nın en güzel caddesi üzerinde bulunan bu görüntü kirliliği de ortadan kalkmış olacak. Restorasyonun ardından burası sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılacağı önemli bir merkeze dönecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tarihi eser daha gün yüzüne çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN