Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmangazi’de proje rekoru 10 yılda bin 936 proje

Osmangazi’de 10 yıllık süreçte yapmış olduğu bin 936 proje ile Türkiye’de örnek bir belediyecilik sergileyen Osmangazi Belediye Başkanı , ustalık döneminde yalnızca Osmangazi’ye değil ’ya da vizyon kazandırıyor

Giriş Tarihi: 14.11.2019 ABONE OL
Osmangazi’de proje rekoru 10 yılda bin 936 proje
Fetih Müzesi, kentsel dönüşüm, kapalı otoparklar, okullar, spor tesisleri, kapalı pazar yerleri, bilgi evleri ve tarihi mirasın ayağa kaldırılması gibi sayısız eseri hayata geçirmenin gururu ile yeni döneme başlayan Başkan Dündar, hizmet çıtasını daha da yukarı çekti. Fonksiyonel, ihtiyaca cevap veren, estetiği ve mimarisi ile fark oluşturan eserleri yeni dönemde hayata geçirecek olan Dündar, hizmet konusunda adeta kendisiyle yarışıyor. Başkan Dündar, yeni dönemde kente kazandıracağı Osmangazi Meydanı, Tarihi Hisar Bölgesi Yenileme Projesi, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi gibi dev bütçeli projeler ile Osmangazi'nin adını tüm dünyaya duyurmaya hazırlanıyor.

BURSA'YA DEV MEYDAN GELİYOR
Osmangazi Belediyesi, Türkiye'nin 4'üncü büyük ili olmasına rağmen gerçek bir kent meydanı olmayan Bursa'ya Osmangazi Meydanı'nı kazandıracak. Toplam 40 Bin metrekare alanda yapılacak projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Bursa'nın tam merkezinde çöküntü alanı haline gelen Santral Garaj Bölgesi yerini vizyon bir meydana bırakacak. Dev proje için bugüne kadar bölgede 84 Bina kamulaştırılarak yıkılırken, toplam 22 Bin 518 metrekarelik alan elde edildi. Osmangazi Meydanı projesi, kent merkezindeki otopark sıkıntısına da çare olacak. Meydanın altına 4 katlı, 2 Bin araç kapasiteli bir otopark inşa edilecek. Bursa'ya nefes aldıracak bir sosyal donatı alanını kente kazandıracak olan Osmangazi Belediyesi, aynı zamanda trafiğin yoğun olduğu bölgedeki otopark sıkıntısını da çözmüş olacak. Sosyal yaşam ve yeşil alanları ile gece gündüz yaşayan bir merkeze dönüşecek Osmangazi Meydanı, Türkiye'nin en güzel meydanlarından biri olacak.

HİSAR AÇIK HAVA MÜZESİ OLACAK
Bursa'nın ilk yerleşim yeri olan Hisar'ın özgün özellikleriyle geleceğe aktarılması adına hayata geçirilen Tarihi Hisar Bölgesi Yenileme Projesi ile Hisar, açık hava müzesi olacak. Bursa'nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisariçi'nde hayata geçirilen proje kapsamında Oruçbey Caddesi'ndeki 28 binada cephe sağlıklaştırma çalışması yapıldı. Zemin kaplama çalışmaları ise devam ediyor. Hisar'daki çalışmaları uzun zamandır belirli noktalarda sürdürdüklerini ifade eden Başkan Dündar, "Surların ayağa kaldırılması, Sümbüllü Bahçe Konağı, Sur Üstü Konağı gibi Cumhuriyet dönemi sivil mimari örneği yapıların restorasyonu, Haraççıoğlu Medresesi gibi manevi mirasın ayağa kaldırılması; Üftade, Kavaklı ve Oruçbey Caddesi ile Kale Sokak'ta yaptığımız cephe düzenleme ve sağlıklaştırma çalışmaları, Arkeopark kazıları bölgenin tarihi kimliğini canlandıran önemli çalışmalar oldu.. Yaşayan Tarih Hisar İçi Projesi ile Hisar'ı bir bütün olarak ele alıp yeni bir Kentsel Koruma Analiz Çalışması ortaya koyuyoruz" diye konuştu. Bursa'nın yeni gelişim bölgelerinden Demirtaş'ta ise 14 Bin 162 metrekare alan üzerine inşa edilen Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (BAKEM), büyüklüğü ve fonksiyonelliği ile Türkiye'de bir ilk olacak. Bir kampüs şeklinde projelendirilen merkezde, modern, konforlu ve yaşlıların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek 250 yataklı bir huzurevi yer alacak. Aynı zamanda alzheimer hastaları için günlük bakım ve destek merkezi bulunacak. Bahçesi, peyzajı ve bütün çevre düzenlemeleri yaşlılar ile engellilerin rahat hareket edeceği şekilde tasarlanan merkezin bir bölümü de, zihinsel ve bedensel engelli vatandaşlara günlük bakım ve destek hizmeti verecek. Rehabilitasyon Merkezi'nin Türkiye'ye örnek çok özel bir proje olduğunu belirterek, "Sosyal belediyecilik çalışmalarında Osmangazi Belediyesi olarak çıtayı yükselttik. BAKEM, sosyal belediyeciliğin zirvesi diyebileceğimiz bir proje. Özellikle yaşlılarımıza, alzheimer hastalarına ve engelli vatandaşlarımıza adeta bir otel konforunda hizmet vereceğiz. İnşaat çalışmalarında artık son aşamaya geldik. Yeni dönemde bu projemizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız" dedi.

YENİ DÖNEMDE DE HİZMET YAĞMURU
Osmangazi Belediyesi, yeni dönemde öncü dev projeler ile şehre vizyon katarken, spordan sağlığa, eğitimden kültür sanata, eğlenceden meydanlara kadar birçok projenin de temelini atarak açılışını yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmangazi’de proje rekoru 10 yılda bin 936 proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN