Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 1 yılda 66 gazeteci öldürüldü!

Giriş Tarihi: 16.12.2014 16:13
Son 1 yılda 66 gazeteci öldürüldü!

'nün bildirdiğine göre; dünyada bu yıl mesleki görevlerini yerine getirirken 66 gazeteci hayatını kaybetti. Geçen yıl bu sayı 71 idi.

Gazeteciler için son yıllar ölümle, kaçırılmayla geçiyor. Mesleklerini yerine getirirken hayatını kaybeden ya da kaçırılan gazeteci sayısı, mesleğin zorluklarını bir kez daha gözler önüne serdi. Dünyada bu yıl mesleki görevlerini yerine getirirken 66 gazeteci hayatını kaybetti. Geçen yıl bu sayı 71 idi.

'nün bildirdiğine göre, gazetecilik görevinin yerine getirilmesinin en zor olduğu yerler arasında radikal örgüt İŞİD'in aktif faaliyetler yürüttüğü Irak ve Suriye'deki bölgeler, Libya'nın doğusu, Pakistan'ın Belucistan şehri ve ayrıca 4'ü Rus olmak üzere 6 gazetecinin öldürüldüğü Ukrayna'nın doğusu yer aldı.

Toplam öldürülen gazeteci sayısı geçen yıla oranla yüzde 7 oranında azalırken, geçen yıl bu sayı 71 kişi olmuştu. Bununla beraber görevi nedeniyle kaçırılan gazeteci sayısı ani bir şekilde yüzde 37'lik artış gösterdi. 2014 yılında tüm dünyada rehine alınan gazeteci sayısı 119 kişi oldu. Bu göstergede 33 gazetecinin kayıplara karıştığı Ukrayna ilk sırada geliyor. Onu Libya, Suriye ve Irak takip ediyor.

Rusya'nın Sesi'nin yansıttığı habere göre, geçen yıl ise 87 gazeteci kaçırılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 1 yılda 66 gazeteci öldürüldü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN