Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günü nedir? Dünya neden yuvarlaktır? İşte cevabı...

Bugün Google'a girdiğimizde günü ile ilgili olarak Google'ın hazırladığı Doodle'lar bizleri karşıladı. Peki Dünya günü nedir? İlk ne ortaya çıktı? Dünya neden yuvarlaktır? 22 Nisan tarihinde tüm dünyada yayınlanan ve Earth Day olarak bilinen Dünya Günü ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu haberimizde bulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 11:00 Güncelleme Tarihi: 22.4.2016 14:17
Dünya Günü nedir? Dünya neden yuvarlaktır? İşte cevabı...
Dünya Günü Nedir?

22 Nisan Günü, ilk olarak San Francisco'da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı sel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) ı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson'un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD'nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır. .

Dünya Neden Yuvarlaktır?
Bu soruya verilelecek ilk yanıt, "dünya gerçekten yuvarlak mıdır?" olabilir. Bunun cevabı da hayırdır. Yani en azından kusursuz bir yuvarlak değildir. Ancak ortalama bir kübe oranla kesinlikle yuvarlaktır. Size aktarabileceklerimiz "Nova" da gördüklerimizden ibaret olacaktır. Bunun temelde merkezi bir güç olan yerçekimi ile ilgili olduğu söylenebilir. Bunun anlamı da, yerçekimi herşeyi düz bir çizgi boyunca biraraya doğru çekiyor demektir. Çekilen nesnelerden birisi ne kadar büyük ve kütlesel olursa, o kadar güçlü bir şekilde çekilir. Dünya oluşma aşamasında patlamış olan bir güneşten (bir süpernova) arta kalan büyük bir toz topundan başka bir şey değildi. Yerçekimi, maddenin büyük bir bölümünün yoğunlaşarak büyük bir ateş topuna (bizim güneşimiz) dönüşmesine neden olmuştu. Ancak bazı parçacıklar çok uzaklara savrulmuştu ki güneşin değil gezegenlerin toz parçacıklarını bir araya çeken daha güçlü çekim güçlerine kapıldılar ve böylelikle hep birlikte başka bir topa dönüştüler. Çarkıfelek üzerine yerleştirilen bir kartona hızla dönerken boya fışkırttığınızda, bu dönme hareketi boya damlacıklarını merkezden kaçırır (bu süpernovanın patlaması gibidir). Damlacıklar, merkezden açığa doğru ilginç bir yol izleyerek ilerler ve bir yerde dururlar. Bu durma, dönme gücünün boyayı kartona yapıştıran (yerçekimi gibi) güce eşit ve karşıt olduğu zaman gerçekleşir. Eğer boyayı kartona yapıştıran güç bu kadar kuvvetli olmasaydı, damlacıklar giderek daha büyük hale geleceklerdi, ve tabi gezegenler de..

Kaynak: Notdelisi

Dünya Günü İçin Hazırlanan Doodle'larBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Günü nedir? Dünya neden yuvarlaktır? İşte cevabı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN