Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatını kaybeden kimdir ve kaç yaşındaydı?

1 Ocak 1948 yılında Ankara'da doğan ve Türk Sanat müziği efsane sanatçısı tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Peki Semra İnanç kimdir ve kaç yaşındaydı?

Giriş Tarihi: 12.10.2017 14:30 Güncelleme Tarihi: 12.10.2017 14:32
Hayatını kaybeden Semra İnanç kimdir ve kaç yaşındaydı?

1 Ocak 1948 yılında Ankara'da doğan Türk müziğinin efsane seslerinden hayatını kaybetti. Türk müziğine büyük katkılarda bulunan Semra İnanç, İzmir'de tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Semra İnanç kimdir?

SEMRA İNANÇ KİMDİR?

Semra İnanç, 1 Ocak 1948'de Ankara'da doğmuştur müzik yolculuğu küçük yaşlarda Türk sanat müziğini seçmesi ile başlayan Semra İnanç, bu alanda büyük ustalarla beraber çalışmalara başlar. Sonraki yıllarda İzmir'de Aerobik Jimnastik Enstitüsü'nü kuran İnanç'ın, iş ortağı ise çok iyi arkadaşı olan olmuştur. Büyük usta Cemâl Süreya'nın "Semra İnanç'ı dinlerken" başlıklı makalesi ile müzik piyasasında dikkat çekmiştir.

1981 yılında Harbiye Şehir Tiyatrosu'nda verdiği, Atatürk'ün 100. Doğum Yılı Konseri ile Kültür Bakanlığı ve Müzik Şan Vakfı'nın en iyi ses ödülünü alan sanatçı, 1982 yılında ise Ahmet Özhan ile birlikte Türk Müziği dalında yılın sanatçısı seçilir. O yıllarda Barış Manço ve Ahmet Özhan gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan İnanç, Necdet Varol, Abdi Coşkun, Cüneyt Kosal ve Sadun Aksüt gibi değerli hocalardan derler almıştır.

1987 yılında Davos Barış hareketi ile birlikte Yunanistan'a giden İnanç, 1990 yılında Türk Evi'nde verdiği konserde, ABD Türk Federasyonu tarafından Yüksek Hizmet Ödülü ile ödüllendirilir. Yunan basınının 1987'de "Dostluğun elçisi ve dostluk meleği " olarak tanıttığı İnanç, en son 2007 yılında 9 eserden oluşan yeni CD'sini piyasaya sunmuştur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatını kaybeden Semra İnanç kimdir ve kaç yaşındaydı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN