Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hadi ipucu sorusu ve cevabı ( 26 Haziran) Koyun Adaları olarak bilinen ’da yer alan adalar grubu neresidir? Hadi bugün 12.30’da!

Güncel olarak yayınlanan Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu. ipucu sorusu bugün coğrafya bilgisini konuşturuyor. Bakalım kimlerin coğrafya bilgisi iyi. Canlı bilgi yarışmasında para kazanmakta çok kolay. Günün belli saatlerinde oynanan oyunda önemli olan hızlıca cevap vermek. Takipçiler ‘’ Hadi ipucu sorusu ve cevabı nedir? Joker kodu açıklandı mı?’’ sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Sosyal medyadan yapılan duyuru ise; Bugünkü ipucumuz 50 bin vivarı nüfusu olan küçük bir ada ülkesi ile ilgili sevgili hadiciler. "Koyun adaları" olarak da bilinen 'ya bağlı bu adalar grubu hangisi sizce?

Giriş Tarihi: 26.6.2019 12:24 Güncelleme Tarihi: 26.6.2019 12:24
Hadi ipucu sorusu ve cevabı ( 26 Haziran) Koyun Adaları olarak bilinen Danimarka’da yer alan adalar grubu neresidir? Hadi bugün 12.30’da!

Hadi'nin ipucu sorusu ve cevabı anlık olarak yayınlandı. Onlıne oynanan oyunun sıkı takipçileri '' 26 Haziran Hadi ipucu sorusu ve cevabı nedir?'' araştırmasına girişti. Her gün aynı saatte sadece on iki soruluk yarışma boyunca canlı yayınlanan yarışmaya erişmek için Hadi uygulamasını indirmek yeterli. Bugün ise 12.30'da takipçilerle buluşacak. Uygulamayı kullanmak ise tamamen ücretsiz. Yapılması gereken tek şey, daha önce bildirilen yarışma saatinde uygulamayı açık tutmak. İşte 26 Haziran Hadi ipucu sorusu ve cevabı…

HADİ İPUCU SORUSU NEDİR? 26 HAZİRAN 2019

"Koyun adaları" olarak da bilinen Danimarka'ya bağlı bu adalar grubu hangisi sizce?

HADİ İPUCU CEVABI NEDİR? 26 HAZİRAN 2019

CEVAP: FAROE ADALARI

Faroe Adaları hakkında merak edilenler…

İzlanda ile İskoçya arasında kalan ve toplamda 18 adadan oluşan Faroe Adaları, tarih boyunca farklı krallıkların himayesinde kaldı. Günümüzde ise Danimarka'ya bağlı özerk bir bölge olarak yönetilmeye devam ediyor. İşte, Faroe Adaları hakkında bilmeniz gerekenler...

2012 sayımlarına göre 49.506 kişinin yaşadığı Faroe Adaları, İzlanda ile İskoçya arasında kalan ve toplamda 18 adadan oluşan, içişlerinde bağımsız olmasına rağmen, dışişlerinde Danimarka'ya bağlı bir devlettir. Danimarka'ya bağlı özerk bir yönetime sahip olan Faroe Adaları, koyun yetiştiriciliğiyle ünlüdür ve adanın ismi de bu kökenden gelir.

Başkenti Tórshavn olan ülkenin, resmi dili Danca ve Faroecedir. Adaların resmi para birimi ise Faroe Kronudur. Avrupa'dan 655 kilometre açıkta yer alan adalar 1399 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Faroe Adaları bağlı bulunduğu Danimarka'ya 1.600 kilometrelik bir uzaklığa sahip olup, adalara en yakın yerleşim yeri Kuzey İskoçya'dır.

Danimarka'ya bağlı olmasına karşın Avrupa Birliği içerisinde olmayan ülkeye, ilk yerleşimler yaklaşık iki bin yıl öncesine dayanmaktadır. 484-578 yıllarında yaşayan İrlandalı bir manastır aziz olan Brendan'ın yaptığı bir sefer keşfi, Faroe Adaları'nı andıran insulae (adalar) tanımını içermektedir. Sal kullanarak Faroe Adaları'na gelen Aziz Brendan, bölge hakkında yazılar yazmıştır.

Yüz yıllar boyunca Norveçlilerin kontrolünde olan Faroe Adaları, 19.yy'dan beri Danimarka'nın hakimiyetindedir ve 1948 yılında özerklik statüsü kazanmıştır. Kendisine ait polis teşkilatı, bakanlıkları ve para birimi vardır. Bunların yanında Milli Takım düzeyinde UEFA'da da temsil edilmektedir. Ülkenin başkenti Torshavn, aynı zamanda en büyük yerleşim yeri unvanına da sahiptir. 25 bin kişinin yaşadığı Torshavn'da ülkenin ulaşımını sağlayan Vagar Havaalanı da bulunmaktadır.

Soğuk bir iklime sahip olan Faroe Adaları, Kuzey Kutup Dairesi'nin altında yer almaktadır. Kışın büyük bir bölümünü eksi sıcaklık derecelerinde ve oldukça fırtınalı geçiren bu küçük ada ülkesinde, temel besin kaynağı balık ve diğer deniz ürünleridir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hadi ipucu sorusu ve cevabı ( 26 Haziran) Koyun Adaları olarak bilinen Danimarka’da yer alan adalar grubu neresidir? Hadi bugün 12.30’da!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN