Türkiye'nin en iyi haber sitesi

... 'in "" şarkısı 'dan kaldırıldı! Mekanın Sahibi çalıntı mı? Spotify'dan neden kaldırıldı?

Ünlü rapçi 'in isimli rap şarkısı uygulamasından kaldırıldı. Ben Fero ve Ezhel gibi rapçilere karşı diss sözlerini içinde barındıran Norm Ender'in Mekanın Sahibi şarkısının müziğinin daha önce ABD'de bir rap şarkısında kullanıldığı iddia edilmişti. Norm Ender de kendisini bunun çok doğal bir olay olduğunu açıklayarak savunmuştu. Şarkının Spotify müzik platformundan kaldırılmasının ardından şarkının çalıntı olduğuna yönelik iddialar daha yüksek sesle dile getirilmeye başladı. Şarkıcının hayranları, Mekanın Sahibi neden Spotify'dan kaldırıldı şeklindeki araştırmalarını sıklaştırırken Mekanın Sahibi çalıntı mı sorgusu, arama motorlarının popüler sorgularından biri haline geldi. İşte detaylar...

Giriş Tarihi: 5.11.2019 14:18 Güncelleme Tarihi: 5.11.2019 14:18
Son dakika... Norm Ender'in Mekanın Sahibi şarkısı Spotify'dan kaldırıldı! Mekanın Sahibi çalıntı mı? Spotify'dan neden kaldırıldı?

Youtube'da ilk yayınlandığı andan itibaren Twitter'da TT olan Norm Ender'in "Mekanın Sahibi" şarkısı Spotify uygulamasından kaldırıldı. Bu durumun nedeni konusunda uygulama tarafından resmi bir açıklama yapılmazken şarkının orijinalinin kaldırılıp remixlerinin kalması da, bunun nedeninin şarkı hakkındaki çalıntı suçlamaları olduğu belirtiliyor.

Spotify, Norm Ender'in Mekanın Sahibi şarkısını telif kuralları gereği kaldırdı! Melodinin 'Work My Move' isimli kendi şarkısından çalındığını iddia eden Young Slatt, Norm Ender'i etiketleyerek "Beat'imi çaldı" ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Spotify, Mekanın Sahibi'ni sildi.

NORM ENDER KİMDİR?

10 yaşlarında Cartel müzik grubu sayesinde rap müziği ile tanışan Ender, sürekli olarak kavga içerisinde geçen eğitim hayatı nedeniyle lisede eğitimine son verdi. 2001 yılında yazdığı rap şarkılarının arkadaş çevresi tarafından sevilmesi nedeniyle rap yapmaya başladı. atv televizyon kanalında 2004 yılında yayınlanan Akademi Türkiye müzik yarışması programına katıldı.

İzmir'in özellikle Bornova ilçesinde birçok diskoda rap şarkıları söyleyen Ender, İstanbul iline Akademi Türkiye müzik yarışmasına fon müziği yapmak üzere çağrıldı. Yarışmadan pop müzik okuması da istenince, kavga ederek ayrılan Ender, tekrar İzmir iline geri döndü. Daha sonra Akademi Türkiye programına kızdığı için Rap Dersi isimli bir rap parçası yazmıştır. Ayrıca Oktay Kaynarca'nın sunduğu Herşey Dahil isimli programda konuyla ilgili yorum içeren En Çekici Manken adlı bir rap parçası söylemiştir. Bu esnada Erman Altınoğlu ile grup olarak çalışıyordu. Bu nedenle Ender & Erman veya Erman & Ender olarak tanınıyorlardı. Eksik Etek parçasını sözlerinde de bu adı kullandılar.

Vatani görevi olan askerlik hizmetini yerine getirmesinin ardından Ender, 2010 yılında İçinde Patlar isimli solo bir rap albümü yapmış ve albümde bulunan Çıktık yine yollara parçasına klip çekmiştir. 2012 yılında ise yeni bir albüm çıkartacağını açıklamıştır. Albümü ile ilgili tanıtma çalışmaları kapsamında İzmir, Diyarbakır ve Ankara illerinde konserler vermiştir. Tek olarak çalışması ile birlikte Norm Ender takma adıyla anılmaya başlandı.

Norm Ender, küfür içeren Eksik Etek şarkısıyla, özellikle sosyal medyada tanınmıştır. Bu şarkısı bir gün içerisinde 2,5 milyon, 1 ayda ise 40 milyon kişi tarafından dinlenmiştir. Bu nedenle Ender, 2006 yılında YouTube'da en çok dinlenenler arasında 17. sırada yer almıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika... Norm Ender'in "Mekanın Sahibi" şarkısı Spotify'dan kaldırıldı! Mekanın Sahibi çalıntı mı? Spotify'dan neden kaldırıldı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN