Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kimdir? Cesareti ve fedakarlığı ile ün salmış Nene Hatun'un hayatı!

’un mezarının yenilenmesi ile birlikte hayatı merak edilir oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Genel Müdürlüğü, korunan alan olarak ilan edilen tarihi mekanlara yaptığı yatırımlara onun da mezarını ekledi. Osmanlı – Rus Savaşı’nda “Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar” diyerek bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan ? İşte destansı hikayesi ile Nene Hatun’un hayatı!

Giriş Tarihi: 9.11.2019 11:34 Güncelleme Tarihi: 9.11.2019 11:35
Nene Hatun kimdir? Cesareti ve fedakarlığı ile ün salmış Nene Hatun'un hayatı!

Tarihi Milli Parkı'na ismini veren ve fedakar Türk Kadını'nın destanlaşan ismi olan Nene Hatun'un mezarı yenilendi. Bu durumun üzerine arama motorlarında ismi sıkça aratılanlar arasında yerini aldı. Cesareti ve fedakarlığı ile Türk kadınının kahramanlığını gözler önüne süren, Osmanlı tarihinin "93 Harbi" olarak adlandırılan önemli savaşlarında bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Nene Hatun kimdir? İşte Nene Hatun'un hayatı!

NENE HATUN KİMDİR?

Nene Hatun 1270 (1857'de) Erzurum'un Çeperli köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Zeliha'dır. 93 Harbi sırasında Erzurum'da Aziziye savunmasına katılan, Rus işgaline karşı Erzurum'daki halk direnişinin simgesi hâline gelmiş Türk kadın kahraman.

Aziziye savunması sırasında 20 yaşında olan Nene Hatun, köyünden Mehmet Efendi ile evli idi. Rus ordusunun Pasinleri' işgal edip Erzurum'a doğru ilerlemesi üzerine düşman işgali altında kalma endişesinden ötürü bir çokları gibi eşi ile birlikte Erzurum'a göç etti. Ruslar'ın Deveboynu savaşından sonra Erzurum'un varoşlarındaki tabyaları da işgal etmesi üzerine Nene Hatun, 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehrin savunmasına katıldı ve yararlılık gösterdi.

Nene Hatun'un dördü erkek (Yusuf, Nazım, Abdurrahman ve Musa), ikisi kız (Asime ve Nevriye) altı çocuğu olmuştur. Oğullarından ikisi I. Dünya Savaşı'nda şehit oldu.

Geçim sıkıntısı çeken Nene Hatun, 1943 yılında ulusal kadın kahramanlardan Nâme Hanım ile birlikte cumhurbaşkanına bir dilekçe yazarak yardım istemiştir.

Nene Hatun, 1952 yılından itibaren Aziziye Anıtı yapılması çalışmaları sırasında yeniden gündeme geldi. 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Refik Koraltan ve karargahı Erzurum'da bulunan Üçüncü Ordu'nun Komutanı Nurettin Baransel Paşa, dönemin belediye başkanı, Erzurum valisi ile TBMM'nin Nene Hatun'a sahip çıkmıştır. 1952 yılında 30 Ağustos Zaferi kutlamalarında kendisine "3. Ordunun Nenesi" unvanı verildi. Türk Kadınlar Birliği'nin girişimi ile Türkiye'de ilk defa Anneler Günü'nün kutlandığı 1955 yılında Birlik kendisine "Yılın Anası" unvanı verdi.

Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesi'nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, resmi törenle Aziziye Şehitliği'ne defnedilmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nene Hatun kimdir? Cesareti ve fedakarlığı ile ün salmış Nene Hatun'un hayatı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN