eşi olan memurlar dikkat! Yabancı eşe aile yardımı

Devlet memuru olarak çalışmakta olup eşi olan eşler için aile yardımı ödeneği verilir mi? İşte bu konu hakkında Sabah Memurlar'a gönderilen soru ve cevabı...

Giriş Tarihi: 10.4.2019 15:44
Yabancı uyruklu eşi olan memurlar dikkat! Yabancı eşe aile yardımı

Okurumuzun sorusu şöyle:

SORU: "Memurum. Eşim Yabancı uyruklu. Evli olan devlet memurunun eşinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması ve/veya Türkiye Cumhuriyetinde ikamet etmemesi halinde eş için öngörülen aile yardımı ödeneğinden yararlanması mümkün mü?"

MEVZUAT

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun "Aile Yardımı Ödeneği" başlıklı 202 nci maddesinde? "Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından herbiri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını 3 katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir…" hükmü yer almaktadır.

İlgili maddeye bakıldığında , 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 202 nci maddesinde, evli bulunan Devlet memurlarına, her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için aile yardımı ödeneği verileceği hükme bağlanmıştır.

Dolayısıyla, 657 sayılı Kanun'a göre Devlet memurunun aile yardımı ödeneğinden faydalanması için iki şart aranmaktadır. Birincisi Devlet memurun evli olması ikincisi ise eşinin menfaat karşılığı çalışmaması veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almaması gerekmektedir.

Diğer taraftan, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun ikinci kitabının birinci kısmının "Evlilik Hukuku" başlığı altında evlenme ehliyeti, başvuru, evlenmenin yapılması ve tescili ile evlenme ile ilgili diğer konularda düzenlemeler yapılmıştır.

Ayrıca, evlendirme işlemlerini yürütecek görevlilerin tespiti ve bunların yetkileri, evlendirmeye esas olacak dosyaların düzenlenmesi, evlenmenin yapılması gibi hususların düzenlenmesi amacıyla 07/11/1985 tarihli ve 18921 sayılı Resmi Gazete'de Evlendirme Yönetmeliği yayımlanmıştır.

SONUÇ

Bu itibarla, Devlet memurunun Türk Medeni Kanunu'na göre geçerli bir evlenme akdi ile evli olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ve/veya Türkiye Cumhuriyetinde ikamet etmeyen eşinin her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaması veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almaması halinde eş için öngörülen aile yardımı ödeneğinden yararlanabilmesi mümkün

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı uyruklu eşi olan memurlar dikkat! Yabancı eşe aile yardımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN