Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mor Çatı

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çalışmalar yapan, şiddete maruz kalmış kadınlara psikolojik ve hukukî destek veren ve barınak sağlayan bir sivil toplum örgütü.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı bünyesinde bulundurduğu birçok danışmanlık grubuyla kadınların ihtiyaçları olan her konuda onlara danışmanlık hizmeti veriyor.

Vakıf, kadınlara danışmanlık desteği vermenin yanı sıra, can güvenliklerinin sağlanmasına, şiddetten uzak bir ortamda kendilerini toparlayıp yeni bir hayata hazırlanabilmelerine yardımcı olur.

Mor Çatı hareketinin tarihçesi 80'li yılların başlarına gider. 1981-84 yılları arasında Yazko bünyesinde kadınlar feminizmi tartışmaya başladılar ve Somut dergisinde bu konuda yazılar yayımlanmaya başladı. 1984 Nisan'ında Kadın Çevresi kuruldu ve pekçok yabancı feminist yayın Türkçeye çevirildi. 1987 yılında Çankırı'da bir yargıcın "Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmemek gerekir," diyerek bir kadının boşanma talebini reddetmesi sonucu Dayağa Karşı Kadın Dayanışması eylemleri gerçekleştirildi. Aynı yıl Cağaloğlu'nda Geçici Modern Kadın Müzesi açıldı ve kadın tanıklıklarına dayalı, kollektif olarak hazırlanan "Bağır! Herkes Duysun!" kitabı yayımlandı.

Kampanya sürecinde ortaya çıkan tanıklar; karşılaştığı şiddet nedeniyle hukukî ve tıbbî destek ile barınağa ihtiyaç duyan kadınların çokluğu dayanışma ağlarının oluşturulmasını gerekli kıldı. 1989 yılı Ocak ayında şiddete maruz kalan kadınların hukukî ve pratik destek alabilecekleri bir telefon ağı oluşturuldu. Aynı yıl Mor İğne kampanyası, 1990'da Bedenimiz Bizimdir kampanyası yapıldı. Bir süre sonra dayanışma ağlarının da yetmediği anlaşıldı ve aile içindeki şiddete karşı mücadeleyi yaygınlaştırmak amacıyla 1990'da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı kuruldu
HABERLER Mor Çatı ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 03 Mor Çatı haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN