Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Chery Türkiye'de yatırım için son virajı döndü

Ortağı Mermerler Otomotiv'le Türkiye'de yatırım planlayan Çinli Chery, Adapazarı'nın Karasu ilçesinde Niche, Chance ile Kimo modellerini üretmeyi planlıyor. Fabrikanın temel atma töreni Eylül ayında gerçekleşecek

Giriş Tarihi: 30.6.2009 ABONE OL
Çinli Chery ve Mermerler Otomotiv'in ortaklığında yapılması planlanan yatırım gün saymaya başladı. Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Mermer, Eylül ayında Adapazarı Karasu bölgesinde kurulacak fabrikanın temel atma törenini yapacaklarını söyledi. Mermer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek hafta konuya son noktayı koyacağını belirterek, "Bu fabrikada üretilecek modellerin diğer fabrikalardan farkı Pinifaretti dizaynı olan ve sadece Çin'de üretilen Niche, Chance ile Kimo modelleri olacak" dedi. Chery'nin Türkiye'ye yatırım yapmasının Türkiye'nin bölgedeki ekonomik gücüne güç katarak, yeni istihdam alanı yaratacağını belirten Mermer, şunları söyledi:

Krize rağmen yatırım
"Krize ragmen yapacağı dev yatırım ile Chery krizin çoktan bittiğini gösteriyor. Hepimize hayırlı olacak bu yatırım Çin'den daha çok yatırımcı getirip Osmanlı'daki gibi Pekin'den başlayan İpek Yolunu yeniden başlatmak için ilk adım olsun. Yaklaşık 6 aydır süren yer arayışımızda hem liman hem de lojistik olarak karasu bölgesine karar verdik. Son derece hassas olan bu çalışma da karasu bölgesindeki liman bu seçimde etkili oldu. Bizim için en önemli konu rekabetçi fiyatları yakalamak ve Avrupa ihracatında avantaj sağlamak için deniz kenarında en az 2 bin dönüm yer olması gerekiyordu."

ARKADAŞINA GÖNDER
Chery Türkiye'de yatırım için son virajı döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA