Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hurda indiriminde yaş 1979'dan 1985'e çıktı

Kamyon, otobüs ve çekicilerin hurda indirimini uzatan yasa teklifine göre 1985 öncesi hurdaya ayrılabilecek

Kamyon, otobüs, çekici ve tankerler için hurda indiriminin süresini bir yıl daha uzatan teklif Meclis Başkanlığına sunuldu. Yasa teklifine göre 1985 ve öncesi model araçlar hurdaya ayrılabilecek. Halihazırda 1979 ve öncesi modeller için hurda işlemi yapılıyor. Teklif şu düzenlemeleri içeriyor:
150 BİN ARAÇ: Ay sonunda sona erecek kamyon, otobüs, çekici ve tankerlere hurda indirimi ile ilgili uygulamanın süresi 30 Haziran 2010 tarihine kadar uzatıldı. 1979 modele kadar olan araçlar hurdaya ayrılırken, teklif ile 1985 modele kadar olan araçlara bu olanak sağlandı. Uygulama kapsamında 1985 öncesi araçlarını hurdaya ayıranların motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezaları silinecek. 20 bin araç için hurda işlemi yaptırıldı. Yeni düzenlemeden ise 150 bin aracın yararlanması bekleniyor.
MÜFETTİŞLER BELGEYE BAKACAK: Odalar, borsalar ve bankalar başta olmak tüm kurum ve kuruluşlar Sanayi Bakanlığı'nın görev alanına giren konularda yapılan denetimlerde müfettişlere istedikleri tüm belgeler gösterilecek, bilgiler verilecek.
MADEN KAZALARI HAREKETE GEÇİRDİ: Arka arkaya yaşanan maden kazaları nedeniyle işyeri güvenliği ve sağlığı ile ilgili bazı maddeler de teklife girdi. İşyeri sağlık ve güvenlik birimi bulunmayan küçük ve ortak ölçekli işletmeler, Bakanlık tarafından görevlendirilmiş iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri verilen kuruluşlardan yararlanabilecek.
OPSİYON BORSASI: Türkiye'de kurulu vadeli işlem ve opsiyon borsalarında gerçekleştirdikleri vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri nedeniyle lehlerine kalan tutarlar için vergi istisnası getiriliyor.
CEP TELEFONU: Kıta, karargah ve kurumlarda cep telefonu, radyo, teyp, bilgisayar, fotoğraf makinesi gibi görüntü ses ve benzeri verileri toplayan aletleri bulunduranlar 10 günden bir aya kadar oda ve göz hapsi ile cezalandırılacak. Mevcut yasada bu suçun karşılığı hapis cezası idi. Teklif ile suç disiplin suçuna çevrildi ve böylece askerlere hapis cezası verilmesinin önüne geçildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hurda indiriminde yaş 1979'dan 1985'e çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN