Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SUV'daki lüks rekabet hızlanıyor

Dünyada lüks SUV araç pazarının 2015'te yüzde 24 artışla 1 milyon adedin üzerine çıkması bekleniyor. Bu tablo lüks markaların iştahını kabartıyor

Giriş Tarihi: 22.8.2011
Lüks otomobil markası Porsche'nin, 2003 yılında ilk kez ürettiği Cayenne modelinin başarılı olması, diğer lüks markaları da harekete geçirdi. Volkswagen, Audi, Infiniti, Lexus gibi markalar da lüks SUV pazarına giriş yaptı. Dünyadaki lüks SUV satışının yüzde 24 artışla 1 milyon adetin üzerine çıkması bekleniyor Ekonomik kriz olsa da peynir ekmek gibi satan lüks SUV'lar, diğer lüks markalarının da iştahını kabartıyor. Özellikle Asya ülkelerinde lüks SUV pazarı hızla büyüyor. İşte bu tablo Aston Martin, Bentley, Jaguar, Maserati gibi markaları da harekete geçirdi. Lüks otomobil markası Maserati'nin sahibi olan Fiat Grubu, bu konuda hızlı davrandı. Maserati'nin ilk lüks modelini ABD'de Chrysler fabrikasında üretme kararı aldı. Jeep Grand Cherokee platformunda üretilmesi planlanan lüks SUV modeli, gelecek ay Frankfurt'ta düzenlenecek otomobil fuarında vitrine çıkacak.

MARKALAR YARIŞIYOR

Diğer markalarda boş durmuyor. Bentley'in ilk SUV modelinin 2014 yılında yollara çıkacağı konuşuluyor. Diğer lüks marka Aston Martin de 80'lerde ürettiği efsane lüks sedanı Lagonda'yı yeniden üretmeyi planlıyor.. Ancak, Lagonda bu sefer bir sedan değil, Mercedes GL ile aynı platform paylaşacak bir SUV olacak. Lüks SUV pazarı mevcut markaların dışında, başka oyuncuları da harekete geçirdi. Son olarak İngiliz Eterniti Motors adlı bir firma, lüks SUV üretti. Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilenecek Hemera modelinin, ilk aşamada 100 adet üretilmesi planlanıyor. Şirket özellikle Ortadoğu, Çin ve Rusya pazarlarını hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SUV'daki lüks rekabet hızlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN