Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böyle koleksiyon görülmedi

Giriş Tarihi: 19.3.2013 13:13
ABD'li iş adamı George Dragone'un, 17 yaşındayken 75 dolara satın aldığı hurdayla başlayan klasik otomobil merakı, milyonlarca dolar değer biçilen 50 araçlık bir koleksiyona dönüştü.

ABD'nin Connecticut eyaletindeki Wesport kentinde bulunan galerisinde AA'ya açıklamada bulunan Dragon, birçok müzenin envanterinden daha zengin olan milyonlarca dolarlık koleksiyonu nasıl oluşturduğunu anlattı.

Çocukluk yıllarını otomobiller hakkında bulduğu her türlü yazıyı okuyarak geçirdiğini belirten Dragone, edindiği teorik bilgileri, 17 yaşında 75 dolara satın aldığı 1929 model Ford'u onararak pratiğe dönüştürdüğünü söyledi. ABD'li işadamı, tamir ettiği bu otomobili 150 dolara sattığını, böylece ilk ticaretini de yaptığını belirtti.

Yıllar ilerledikçe ailesinin de desteği ile otomobiller konusunda daha cesur adımlar atmaya başladığını vurgulayan George Dragone, 1979 yılından itibaren de açtığı galeride klasik araç meraklılarına hizmet vermeye başladığını anlattı.

Restorasyonunu kendisinin yaptığı, tamamı çalışır durumda 50 klasik otomobile sahip olduklarını belirten Dragone, araçları dünyanın farklı bölgelerinden temin ettiklerini söyledi. İşadamı, otomobillerin bakımı için ayda 20 bin dolar harcama yaptığını bildirdi.

-En eskisi 1898 model bir elektrikli otomobil-

Koleksiyonda 1950 öncesi araçların ağırlıkta olduğunu anlatan Dragone, şu ana kadar klasik otomobil satışı gerçekleştirdikleri ülkeler arasında Türkiye'nin bulunmadığını dile getirdi. Dragone, koleksiyondaki bazı otomobilleri kesinlikle satmayı düşünmedikleri belirtti.

Galerilerindeki en eski aracın 200-300 bin dolar değerindeki Riker Elektrik'in 1898 yılında ürettiği elektrikli otomobil olduğunu kaydeden Dragone, ''Sanılanın aksine, 1900'lü yıllara kadar elektrikli ve buharlı otomobiller benzinlilere kıyasla daha popülerdi. Envanterimizdeki bu eşsiz otomobil saatte 40 kilometre hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla yaklaşık 65 kilometre yol kat ediyordu'' diye konuştu. Dragon, 1929-1985 yılları arasında Henry Ford Müzesi'nde sergilenen otomobilin, boya, kaporta, döşeme ve motor gibi tüm donanımının orijinal olduğunu bildirdi.

-1907 model Fiat dünyanın en pahalılarından-

Sahip olduğu en değerli aracın ise 2 milyon dolardan fazla fiyat biçilen 1907 model Fiat yarış otomobili olduğunu ifade eden Dragone, ''Bu otomobil 1907-1908 yılları arasında İtalya Sicilya'da düzenlenen Targo Florio yarışlarına katılmış. Kaza yaptıktan sonra konduğu ahırda 1915 yılına kadar beklemiş. Biz 1991 yılında satın alarak ABD'ye getirdik ve orijinaline uygun şekilde yeniledik'' dedi. Dragone, emniyet kemeri olmayan otomobilin saatte 160 kilometre hıza ulaşabildiğine dikkat çekti.

Tutku düzeyindeki hobisi konusunda ne gibi tepkiler aldığı sorulduğunda Dragon, ''Bütün otomobiller insanları mutlu eder, klasik otomobiller ise daha fazla'' değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle koleksiyon görülmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN