Türkiye'nin en iyi haber sitesi

VW'e Türkiye karalaması

Volkswagen'in yeni hafif ticari araç üretimi için Türkiye ile yarışan Polonya, lobi faaliyetini hızlandırdı. Polonya basını, VW'nin kararını etkilemek için Türkiye'yi karalıyor

Giriş Tarihi: 29.4.2013
Polonya, Alman otomotiv devi Volkswagen'in yeni hafif ticari araç üretimi için Türkiye yerine Polonya'yı seçmesi için lobi faaliyetlerini hızlandırdı. VW'nin yatırım kararını etkilemeye çalışan Polonya basını, son bir haftadır kıyamet koparıyor. Yatırım için en ideal ülkenin Türkiye değil, Polonya olduğunu iddia ediyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın açıklamalarını ve Türkiye'de basında çıkan VW haberlerini de okuyucularına aktarıyor. Öncelikle Polonya'nın bir Avrupa ülkesi olduğunun altını çizen lobi, VW'nin neden Polonya'yı seçmesi gerektiği, şöyle anlatıyor: ? VW'nin Polonya'nın Poznan kentinde zaten hafif ticari araç üreten modern bir fabrikası var. Bu fabrikada 1993'ten bu yana Caddy ve Transporter üretiliyor. ? Vergi indirimi yani bir teşvik olmasa bile Polonya, VW yatırımı için daha ekonomik. ? Polonya, Ernst&Young tarafından hazırlanan bir rapora göre üretim-maliyet rekabeti açısından dünyada 6'ncı sırada. ? Yüksek verimlilikte Polonya birçok orta ve doğu Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralarda. Verimlilik, rekabet, maliyet gibi birçok konuda da Türkiye'nin önünde. ? Sadece VW değil, birçok markanın Polonya'da yatırımları var. ? Son olarak Opel yeni cabrio modeli Cascada üretimi için Polonya'yı seçerken, Bridgestone mevcut yatırımını büyüttü. Toyota'nın yan sanayi firması Boshoku da yatırım yaptı. Fiat da, Polonya'da ki yatırımını büyütmeyi planlıyor."

ÇAĞLAYAN'IN SÖZLERİNE TEPKİ
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Volkswagen'in üreteceği yeni araç için Türkiye'yi düşündüğünü belirterek, "Polonya ile Türkiye arasında karar vermeye çalışıyorlar. Birileri engel koymaya çalışıyor. Ama tartışmasız öndeyiz" demişti. Çağlayan'ın Türkiye'nin yatırım için önde olduğuna yönelik sözleri, Polonya'da büyük tepkiye yol açtı.

AVRUPA'NIN DETROİT'İ GİBİ
Polonya, otomotiv ana sanayi ve yan sanayi firmalarının gözbebeği konumunda. VW, Fiat, Opel, Volvo, Toyota, MAN, Scania ve Ford Polonya'da üretim yapıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VW'e Türkiye karalaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN