Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıfır otomobil pazarı büyüyor

Türkiye'de yılın 11 ayında "sıfır otomobil" satışları yüzde 18,53 artarken "ikinci el otomobil" piyasası en durgun yıllarından birini yaşıyor.

Giriş Tarihi: 26.12.2013 12:44
Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kullanılmış otomobil satışlarının son 10-15 yıldır yavaş yavaş ama sürekli gerilediğini hatırlattı.

Hazar, bu durumun, uzun dönemde ikinci el otomobillerin yatırım aracı olmaktan çıkmasından, kısa dönemde ise çeşitli ekonomik göstergelerdeki dalgalanmaların tüketicilerin mevcut durumlarını koruma isteğinden kaynaklandığını vurguladı.

Dolardaki dalgalanma, akaryakıt fiyatlarındaki artış ve kış aylarının gelmesi yüzünden tüketicilerin yüklü bir harcama yapmaktan kaçındığını anlatan Hazar, "Kimse, harcamalarının arttığı bir dönemde daha fazla harcama ya da borç yükünün altına girmek istemiyor, mevcut durumunu korumak istiyor. Gelen giden yok. Satışlar açısından en durgun yıllardan birini yaşıyoruz. Ayrıca satacak araç da bulamıyoruz" dedi.

Hazar, ikinci el otomobil fiyatlarının iki yıldır değişmediğini, buna rağmen piyasanın sürekli geri gitmesinin düşündürücü olduğunu dile getirdi.

Kullanılmış araç satışlarındaki kayıt dışının giderek arttığına da değinen Hazar, internet başta olmak üzere açık oto pazarlarında yapılan satışların da piyasayı olumsuz etkilediğini savundu.

SIFIR OTOMOBİL KAMPANYALARI

Hazar, yıl sonuna doğru sıfır otomobil kampanyalarının arttığına dikkati çekerek, bunların ikinci el otomobil satışlarını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Söz konusu kampanyalarda cazip teklifler sunulduğunu ancak müşteriye aylar sonrasına gün verildiğini savunan Hazar, "Sıfır arabaların kampanyaları ballandıra ballandıra açıklanıyor. Müşteri bunlara bakarak seçtiği aracı almak için bayiye gidiyor ama 3-4 ay sonrasına gün veriliyor. Gün geldiğinde de o günkü fiyat uygulanıyor" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıfır otomobil pazarı büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN