Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otoya yüksek zam onlara yaradı!

Giriş Tarihi: 2.5.2014 13:07

Geçen yılı yüzde 20 büyümeyle kapatan operasyonel filo kiralama sektörünün bu yıl en az yüzde 30 büyüme beklediği bildirildi.

Operasyonel filo kiralama sektörünün Türkiye'de yeni fakat hızla gelişmekte olduğunu söyleyen Uzaltaş AŞ bünyesindeki UZL Filo'nun Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Pala, kiralamanın artan sıfır otomobil fiyatlarına karşı firmalara ekonomik çözüm yolu sunduğunu belirtti. Pala, firmaların iş hacimlerini, verimliliklerini arttırmakta en büyük ve maliyetli ihtiyaçlarından birinin araç temini olduğunu ifade ederek, kurumsal filo şirketleri ile çalışmalarının işletmelerini büyük bir maliyetten kurtardığının altını çizdi.

Araç alımı ile filo oluşturan şirketlerin öz kaynakları ile gelir elde edemeyecekleri bir yatırım yaptıklarını ve ancak amortisman payının 4 yıla yaygın gider olarak kayıt altına alınabildiğini belirten Pala, kiralamanın ise dış kaynak kullanımı olması sebebiyle, firmaların bu harcamalarını gider olarak kayıt altına alarak önemli miktarda sermaye karlılığı ve KDV avantajı sağladıklarını vurguladı.

KİRALAMA İLE NAKİT, ZAMAN VE PERSONEL TASARRUFU
Sıfır araç fiyatlarında ciddi artışlar olmasına karşın, bu artışın filo kiralama ücretlerine yansıtılmasının mümkün olmadığını söyleyen belirten Pala, kiralama ile şirketlerin maddi olduğu kadar, zaman ve filo yönetimi ile ilgilenecek personelden de büyük kar sağladıklarını kaydetti. Pala, filolarını kiralama ile oluşturan şirketlerin dönemsel harcamalardan da muaf olduklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Operasyonel filo kiralama sistemi şirketlere ihtiyacına uygun nitelikte araç parkı oluştururken aynı zamanda şirketlerin bakım, onarım, sigorta kasko giderleri, satın alma vergileri gibi birçok yan maliyetten kurtarıyor. Bununla birlikte şirketlerin filo yönetimi ile ilgilenecek personellere de ihtiyacı kalmıyor. Sektör zaten büyüme trendindeydi, yılbaşında gelen zamlar filo kiralamaya ilgiyi çok daha fazla artırdı. Geçen yılı yüzde 20 büyümeyle kapatan operasyonel filo kiralama sektörünün bu yıl en az yüzde 30 büyümesini bekliyoruz."

ARAÇ PARKI BÜYÜYOR
UZL Filo'nunda geçen yılı yüzde 70 gibi önemli bir büyüme ile kapattığını belirten Pala, büyümenin otomobillerin yaşının da gençleşmesini beraberinde getirdiğini, UZL Filo araç parkı yaş ortalamasının 2012'ye ulaştığını belirtti.

Sektörel büyümenin, filo kiralamanın avantaj ve kolaylıklarının farkına varılıyor olmasından kaynaklandığını söyleyen Pala, şirketlerin kiralamanın konforunu yaşayabilmeleri için kurumsal ve güvenilir firmaların tercih etmeleri gerektiğinin önemini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otoya yüksek zam onlara yaradı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN