Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Passolig

Passolig, Türkiye'de Süper Lig ve 1. Lig maçlarına girmek için gerekli olan elektronik karta verilen addır.

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlemesine Dair Kanun uyarınca Türkiye Futbol Federasyonu tarafından uygulamaya konmuştur. 2013-14 sezonunun Süper Lig'in 30. ve 1. Lig'in 36. haftasına denk gelen 19 Nisan 2014 tarihinde başlamıştır. Uygulamanın geçerli olduğu ilk maç Kayseri Erciyesspor ile Trabzonspor arasında oynanmış ve bu maçı 285 passolig kartlı seyirci takip etmiştir.

2014-15 sezonu başında açıklanan rakamlarla Passolig kartı satışının 250 bin olarak gerçekleşmiştir.

2014-15 hentbol sezonu başında Passolig ile Türkiye Hentbol Federasyonu arasında yapılan anlaşma ile lig maçlarına girişlerin Passolig kartları ile olacağı açıklanmıştır.

Eskiden maçlara girmek için gerekli olan kağıt biletler tamamıyla kaldırıldı. Maçlara gitmek isteyenler kişiye özel isminin ve soyadının yazılı olduğu kredi kartı formatında Mastercard tarafından hazırlanmış elektronik kartlara sahip olması gerekmektedir. İzlemek istenen maça ait biletler bu kartın içerisine yüklenir ve kart stadyumlardaki turnikelere okutularak seyircilerin içeri girmesi sağlanır. Bu kartlar ayrıca kredi kartı olarakta kullanılabilecektir. Kartlar kişiye özel olduğundan stadyumlarda olası olay çıkması durumunda olay çıkaran kişilerin daha kolay saptanması ve maçların daha rahat ve güvenli ortamlarda oynanması amaçlanmaktadır.

8 Mayıs 2014 tarihinde Ankara 16. Tüketici Mahkemesi Passolig'in "Tüketici kitlesinin mağduriyetine sebep olmamak için" uygulamanın durdurulmasına karar verdi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun 16 Mayıs 2014 tarihinde yaptığı açıklamada davacı tarafın uygulamayla ilgili olarak İcra Müdürlüğü'ne bir hafta içinde başvuruda bulunmaması sonucunda tedbirin kalkmış olduğu belirtilmiştir.

PASSOLİG'İN AVANTAJLARI

Passolig Kart sahibi olan sporseverlerin maç biletleri, kartlarına otomatik olarak yükleniyor. Kombine biletler de artık Passolig Kartlar'ına tanımlanıyor. Satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresine ve cep telefonuna gönderiliyor. Ayrıca kart sahipleri maç günleri stadyumlarda konumladırılan el terminalleri aracılığıyla bilet bilgilerinin yazılı çıktısını alabiliyor. Kart sahipleri yükledikleri maça ilişkin her türlü detaylı bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor.

Taraftarların Passolig Kart ile kazandıkları avantajlar yalnızca futbol müsabakaları ile sınırlı kalmıyor. Anlaşmalı şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında ulaşım kartı olarak kullanılabilen Passolig Kartlar'la kişiye özel kampanyalardan da yararlanılabiliyor. Ayrıca isteyen taraftarlar Passolig Kart'larını kredi kartı olarak da tercih edebiliyor.
BİZE ULAŞIN