Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya renklerini buluşturan ülke: Güney Afrika

Güney Afrika kendini yenilerken, Türkler de bu ülkeyi kesfediyor. Ülkenin dogal ve tarihi güzellikleri, yeraltı zenginlikleri, kendine has lezzetleri, ilerleyen demokrasisi ve gelismekte olan ekonomisi giderek daha çok insanı kendine çekiyor.

Giriş Tarihi: 6.1.2013
1884'te ilk kez altın madeni bulununca, basta Ingilizler ve Hollandalılar olmak üzere, dünyanın dört bir yanından insanlar Güney Afrika'ya hücum ettiler. Johannesburg, çevresindeki genis arazilerde çıkarılan tonlarca altınla birlikte büyüdü, gelisti. Karın tokluguna çalısan siyahiler, sehrin bir tarafında, yabancılar ise daha çok lüks yasamın hüküm sürdügü diger tarafta toplandılar. Finans kenti Canton etrafında yerlesen yabancılar, ülkelerinden gelirken binlerce agaç getirip, düz arazileri yesillendirdiler. Özellikle Japonların getirip diktigi Jakaranda agaçları, aylarca solmayan mor çiçekleriyle, sehre yeni bir kimlik kazandırdı. Apartman kültürünün hemen hiç olmadıgı Güney Afrika'da, insanlar genelde tek katlı, bahçeli evlerde yasıyor. Çok fakir siyahilerin oturdugu karavan benzeri milyonlarca teneke ev, kent merkezlerinden baslayıp uçsuz bucaksız alanları dolduruyor. Apartmanlar ve çok katlı is merkezleri, sadece yabancı sirketlerin yogun oldugu finans bölgesinde bulunuyor.

3 BİN TÜRK YAŞIYOR
Türkiye ile Güney Afrika'nın ihracat hacmi, yıllık 2.5 milyar dolar. Türkiye yılda bu ülkeden 1.5 milyar dolarlık altın ithal ediyor, agırlıklı olarak, otomotiv parçaları ve makine ihraç ediyor. Güney Afrika'da 3 bin Türk yasıyor. Türkler genellikle buraya ticaret yapmak için geliyor. Son zamanlarda akademik kariyer için gelenlerin sayısında da artıs var. Ülkede dokuz Türk okulu var.

DOĞAL YAŞAM
Güney Afrika'da, yabani hayvanların korumaya alındıgı ve turistlerin dünyanın dört bir yanından safariye geldigi bes büyük dogal park var. Güney Afrika, 'Büyük bes' denilen aslan, kaplan, leopar, gergedan ve bufalonun aynı ortamda yasadıgı ender ülkelerden biri. Uçsuz bucaksız dogal parkların içindeki yollardan geçerken, rehberlerimiz tarafından, araçtan inmememiz konusunda uyarılıyoruz. Fok balıkları, penguenler ve köpek balıklarının yasam alanlarına yaptıgımız gezilerde, bölgenin tabi yapısı hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Atlas Okyanusu'na göre daha sıcak olan Hint Okyanusu'nun batı kıyılarında, fok balıklarını avlayan köpek balıkları yasıyor.

GÜNEY AFRİKA'YA NASIL GİDİLİR?
Türk Hava Yolları ile haftanın her günü uçmak mümkün. Ilave olarak KLM Amsterdam aktarmalı olarak uçuyor. Persembe ve pazar günleri hariç her gün Istanbul'dan 06.00'da kalkan uçak 08.25'te Amsterdam'a ulasıyor. 10.25'te Amsterdam'dan kalkıyor. Cape Town'a varıs saati 22.00. Dönüste yine aynı sekilde 23.55'te Cape Town'dan kalkan uçak 11.20'de Amsterdam'a ulasıyor. Oradan 19.25'te kalkarak 23.55'te Istanbul'a iniyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya renklerini buluşturan ülke: Güney Afrika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN