Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En iyi parti İzlanda'da

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Her şey orada gerçekten mümkün olabilir. 'Umutistan, Cennetistan, Bulutistan' gibi isimler önerildi; daha binlercesi mevcut. Peki o rüyaları çağrıştıran ve halihazırda Game of Thrones'tan fırlamış görünen bir isme sahip İzlanda'nın öneriye ihtiyacı var mı? Neşeli bir turist tuzağı deyip geçelim ama orayı sevmek için yeni isim gereksiz.
Ciddi bir jeotermal enerji kaynağı üzerinde oturduğundan neredeyse her yerin doğal bir spa merkezi gibi işlediği, sıcaktan çok soğuk suya ihtiyaç duyulan, koylarında balina seyredilebilen, herkesin herkesi tanıdığı (ve akraba evliliklerinden kaçınmak için İzlandalılar Kitabı isimli bir arşive başvurup yedi göbek cetlerini incelediği) bir tuhaf ülkeden bahsediyoruz.

Punk müzisyeni başkan
Gerçekten tuhaf bir ülke, benzersiz, büyülü koşularıyla atları bile ilginç. Tölt adı verilen ve sadece İzlanda atlarında görülen bu koşunun kendine has, dinamik bir ritmi var. Aynı ritmi, dünyanın en meşhur İzlandalısı Björk'ün şarkılarında da bulacaksınız. Fazlası için de Reykjavik yerel siyasetine bakın.
Björk ve arkadaşları, ülkedeki gidişata sinirlenince, ritmi yeniden kurmak için bir parti kurmaya karar verdiler. Şarkıcı, aktif olarak işin içinde olmasa da desteğini esirgemedi. Sonuç:
Parti ilk testinden başarıyla geçip belediye seçimlerini aldı.
Burada biraz durup, "Evet, her şey İzlanda'da mümkün", diyebiliriz. Partinin ismi Best Party - En İyi Parti, sloganı ve seçim şarkısı da Tina Turner'ın Simply The Best'i. Şu anda Reykjavik'i yöneten belediye başkanı Jon Gnarr ise eski bir punk müzisyeni, halihazırdaysa bir komedyen. Şaka gibi gelişen olaylar bir anda İzlanda siyasetinin gerçeği haline geldi.
Gnarr'ın partisi, şehir meclisindeki on beş sandalyeden altısını kazanarak merkez partileri şoka uğrattı. Gnarr, The Wire dizisinin beş sezonunun tamamını izlemeyen hiçbir partiliyle şehir meclisinde koalisyona girmem diyen bir belediye başkanı.
Görevi başındayken Gay Pride'da drag queen kıyafetiyle boy gösterdi; Darth Vader maskesi ve Noel Baba şapkası takarak yeni yıl mesajı yayınladı.
Şimdi de New York'taki Özgürlük Anıtı'na benzer bir heykelin Reykjavik limanına kurulmasını istiyor. Birkaç farkla: Heykele Björk'ün yüzü verilecek; elinde meşale yerine mikrofon tutacak ve gözlerinden saçılan ışıklar şehrin turistik merkezlerini aydınlatacak.
Esasen Gunnar olan ismini, annesinin daha çok kullandığı versiyona, Gnarr'a çeviren bir adam bu. Şehrini de seviyor; ülkesini neşeli bir parti evine çevirecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En iyi parti İzlanda'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN