Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yemek istemiyorsanız için!

'Meyve suyu ustası' olarak anılan Jason Vale, sebze yemeyi sevmeyen insanlara, onların özsuyunu çıkarıp içmelerini tavsiye ediyor. Vale'e göre sebzelerin özsularını meyve sularıyla karıştırıp içmek insanın hayatını değiştirebilir

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Bundan 15 yıl önce, Jason Vale, ağırlıklı olarak fast-food ile beslenen, aşırı kilolu bir adamdı. Günde iki-üç paket sigara içiyor, alkol kullanıyordu. Üstelik sedef, astım, egzama ve bahar nezlesi gibi hastalıklarla uğraşıyordu. Fakat sigarayı bırakmak için verdiği mücadele tüm hayatını değiştirdi. Tüm bu mücadele de Vale'in bağımlılık psikolojisi üzerine yaptığı araştırmalarla başladı. Tüm bu araştırma sürecinin sonunda sigaraya veda etmeyi başaran Vale, uzun yıllar yaşadığı Londra'yı terk edip Birmingham'a yerleşmiş ve bir sigara bırakma kliniği açmış. Fakat 'asıl' hikayesi bu noktadan sonra başlamış. Biz de bu hikayeyi, Vale, Philips markasının davetlisi olarak İstanbul'a gelince kendisinden dinledik: "Sigarayı bırakmıştım ama hâlâ fast-food yiyordum. Biraz daha uğraşıp alkolü de bıraktım. Fakat daha fazlasına ihtiyacım vardı. Sigara ve alkol bırakılabiliyor ama yemek yemeyi bırakmak imkansız. Ancak sigaranın markasını değiştirdiğiniz gibi yemeklerin de markasını değiştirebilirsiniz! Ben sebzeden nefret ederdim. Bir gün, 'Sebze yiyemiyorum, ama belki içebilirim' diye düşündüm."

İLK KARIŞIMIM REZALETTİ
Jason Vale, yemek istemediği sebzeleri sıkıp özsularını içmeye karar vermiş. Fakat bu o kadar da kolay olmamış. Vale, şimdilerde içilebilecek karışımlar yapmak için kullandığı doğru oranları bulmak için nasıl uğraştığını "İlk yaptığım karışımın tadı çok kötüydü. Ispanak ve salatalık gibi sebzeleri karıştırmıştım. O iğrenç tattan kurtulmak için dolabı açıp kola aradım ama bulamadım. Sonra gözüme elmalar çarptı. Sadece ağzımdaki tattan kurtulmak istiyordum. Özsuyunu çıkardığım yeşil sebzelere elmaları da ekledim, denemeler yaptım ve doğru oranı bulmaya çalıştım. Şunu fark ettim yüzde 30 sebze ve yüzde 70 elma suyundan oluşan karışımlar gerçekten çok lezzetli oluyordu," sözleriyle anlatıyor.

BAŞARIYI YAKALADI
Jason Vale sebzelerin özsularını tüketmeye başladıktan sonra tüm hayatı değişmiş. Bağımlılıklarını yenmesinin yanı sıra hastalıklarından da kurtulmuş. Sedef, egzama, astım ve bahar nezlesi gibi hastalıkların artık hayatını etkilemediğini söylüyor. Şimdi Jason Vale, kitapları milyonlarca satan ve 'The Juice Master' (Meyve suyu ustası) olarak anılan biri. Verdiği tarifler ve yedi günde dört kilo vermenizi sağlayan diyeti birçok insan tarafından uygulanıyor. Üstelik Vale, Türkiye'ye de yabancı değil. Vale'in Göçek'te bir detoks kampı var ve Avrupa'dan birçok insan bu kampa katılmak için ülkemize geliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yemek istemiyorsanız için!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN