Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tablet bilgisayarlar boyun ağrısı yapıyor

Bilgiye erişimi kolaylaştıran tablet bilgisayarlara uzun süre eğilerek bakmak baş, boyun ve omuz ağrılarına neden oluyor

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Bel ve boyun ağrıları toplumda en sık görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor. Bel ve boyun ağrılarının en sık nedeni yaygın inanışın aksine fıtıklar değil, kas, tendon gibi yumuşak dokuların zedelenme ya da zorlanmaları ile oluşan kas spazmı. Bunun sebepleri arasında ise uzun süre eğilerek baktığımız tablet bilgisayarlar yer alıyor. Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Barın Selçuk; özellikle son yıllarda boyun ağrılarında artış olduğunu belirterek bunun sebeplerini anlattı: "Toplumun yüzde 20'si her yıl boyun ağrısı nedeniyle doktora başvurmakta ve yüzde 5'inde boyun ağrısı sorununa yol açmaktadır. Yıllar içinde boyun ağrısının sıklığı her geçen gün artmaktadır. Son 20 yılda bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ve benzeri cihazların kullanımının artması bunda önemli rol oynuyor. Özellikle ofis çalışanlarında boyun ağrısı sıklığı toplum ortalamasının çok üzerine çıktı ve yüzde 65'lere ulaştı." Bozuk boyun ve omuz postürünün tablet ve akıllı telefon kullanımında daha ön planda olduğu ve bu nedenle tablet ve akıllı telefon kullananlarda bilgisayar kullananlara göre daha fazla boyun ve omuz ağrısının görüldüğünü belirten Selçuk şunları ekliyor: "Bilgisayar kullananların yarısından fazlası kas iskelet hastalığı ile ilgili yakınmalar bildiriyor. Bir araştırmada haftada 15 saatten fazla bilgisayar kullanan ve işe başlarken hiçbir sorunu olmayanların yarısından fazlasında, çalışma yaşamlarının ilk 12 ayı içinde kas iskelet hastalıklarının ortaya çıktığı belirlenmiştir. Günümüzde iş hayatı, eğitim ve eğlencenin bilgisayar, akıllı telefon, tablet ile giderek daha çok iç içe hale gelmesi, bu araçların kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların tehlikeleri konusunda dikkatli olmaya zorluyor."

Ağrıları önlemek mümkün
Boyun ağrılarını önlemek için bu kullanıcıların alacağı bazı tedbirler olduğunu da belirten Doç. Dr. Barın Selçuk şu önerilerde de bulunuyor: ? Monitörler mutlaka göz hizasında olmalı, klavye, akıllı telefonlar ve tabletler çok öne eğilmeden kullanılmalı. ? Kullanım esnasında 30-40 dakikada bir ayağa kalkarak hareket edilmeli ve aynı zamanda boyun hareketleri yapılmalı, uzun süreli cihaz kullanımından kaçınılmalı. ? Omuz ve boynun uzun süreli sabit pozisyonda kalması, yinelenen binlerce tuş darbeleri ve uzun süreler fare tutup sürüklemek vücutta yavaş yavaş zararlı etkiler biriktirir. Bu durum, hatalı yazma teknikleri ve eller, bilekler, kollar hatta omuzlar ve boyundaki kas ve sinirlere gereksiz yük bindiren duruş bozukluklarına bağlı olarak çok daha çabuk da gelişebilir. ? Gereksiz bilgisayar kullanımınına ve bilgisayar oyunlarına ayırdığınız vakti azaltın. ? Telefonu omzunuz ile kulağınız arasına sıkıştırmayın. Bu, boynunuz, omuz ve kollarınız için oldukça zararlıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tablet bilgisayarlar boyun ağrısı yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN