Gezdi, gördü, yazdı, uygulamayla paylaştı

Gazeteci Cüneyt Özdemir'in hazırladığı Türkiye'nin ilk uygulama kitabı satışa sunuldu. Peki videolar, fotoğraflar ve ses dosyalarıyla zenginleştirilmiş kitap, okurlara nasıl bir deneyim sunuyor?

Giriş Tarihi: 17.2.2013
Gazetecilik yoğun meslektir efendim. Misal pek çoğunuz akşamüstü saatlerinde mesainizi bitirip evinize gitseniz de, bizler o gecenin son veya ertesi günün ilk saatlerine kadar çalışmaya devam ederiz. Tabii tempo böyle olunca, yer yer hem akıl sağlığını korumak hem de şöyle durup bir nefes almak için 'kısa aralar' vermek gerekir. Ama şunu da söyleyelim; bir gazeteci, o kısa aralarda bile mesleğinden tümüyle kopamaz. Seyahatinin nedeni mesleki de olsa şahsi de; merak etmeye devam eder ve gazeteciliğin özünü teşkil eden paylaşma isteğiyle başkalarının merakını gidermek ister. Cüneyt Özdemir'in imzasını taşıyan Türkiye'nin ilk uygulama kitabı Hayata Kısa Bir Ara, işte bu 'gazetecilik hali'nin somut bir örneği. Hal böyle olunca, kitabın içeriğinden ve özelliklerinden bahsetmek gerek.
30'u aşkın bölümden oluşan kitabın her bölümünde farklı bir şehirden veya ülkeden bahsediliyor. İçerik, yazıların yanı sıra videolar, şarkılar ve fotoğraflarla da zenginleştirilmiş. Örneğin Venedik Bienali'ni Özdemir'in çektiği video eşliğinde gezebiliyor, Londra'daki George Michael konserinden bir kesit izleyebiliyor veya Bodrum yazısını okurken Özdemir'in eşiyle birlikte söylediği Rüzgar Gülü şarkısını dinleyebiliyoruz. Vietnam sokaklarında özel fotoğraflar eşliğinde dolaşmak, Berlin'deki Stasi müzesini anlatan yazıyı okurken, müzenin konumunu harita üzerinden görebilmek de mümkün.
İnteraktif seyahat kitabı hakkındaki görüşlerinizi Facebook entegrasyonu aracılığıyla doğrudan uygulama üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Yani sosyal medya da, bu kitabın interaktif niteliğini oluşturan başlıca unsurlardan.
Dipnot Dijital Yayınları'nın hazırladığı kitabı, Apple Store'dan 4.99 dolar karşılığında indirebiliyor ve iPad'inizde okuyabiliyorsunuz. Tabii içerik yüklü olduğundan, 387 MB'lık kitabı indirmek epey zaman alıyor.
Sonuç olarak Özdemir'in kalite olarak yabancı örneklerinden pek de aşağı kalmayan bir iş ortaya çıkardığı söylenebilir. Uygulama kitabı indirip, göz atmaya başlarsanız, sonuna kadar okumaya karar vermeniz kuvvetle muhtemel. Lakin hatalar da yok değil. Özellikle neredeyse her yazıda yer alan tashihler, okuru rahatsız ediyor. Haydi fazla boşlukları, yanlışlıkla bitişik yazılmış kelimeleri ve diğer minik hataları kitabın bir ilk olduğunu göz önüne alarak görmezden gelelim ama... Pablo Neruda'nın evini anlatan, şiir dolu bir yazıda, Attila İlhan'ın adını tek 't' ile yazmak da olmaz değil mi?

TWİTTER'DA DİREKT MESAJ DERDİ BİTİYOR, CHAT DÖNEMİ BAŞLIYOR
Twitter kullanıcıları bilir; sitenin başlıca eksikliklerinden biri, herkese açık bir tweet atmadan istediğiniz kullanıcıyla kolay kolay iletişime geçememenizdir. Çünkü direkt mesaj gönderme seçeneği, sadece takip ettiğiniz kişinin de sizi takip etmesi halinde aktif hale gelir. Yoghurt Network adlı Türk yazılım firmasının geliştirdiği Chat- 4Birds, bu çileye bir son verme iddiasında. Firmanın ortaklarından 30 yaşındaki Emre Aydoğdu, Twitter'a yönelik bu tür ve kapsamdaki bir chat platformunun dünyada ilk olduğunu söylüyor. Dijital iletişim uzmanı Aydoğdu "Chat4Birds sayesinde karşılıklı takip mecburiyeti olmadan, tüm Twitter kullanıcılarına mesaj gönderebileceksiniz. Mesaj gönderdiğiniz kişiler, şu an platformu kullanmıyor olsalar bile, kullanmaya başladıkları zaman şimdi attığınız mesajları görebilecekler. Yani şu anda her kullanıcının kendini bekleyen bir sayfası var. Ayrıca İngilizce seçeneği de sunuyoruz, yani hedeflerimiz arasında platformu yurtdışında yaygınlaştırmak da var," diyor. Diğer yandan yaklaşık iki hafta önce kullanıma sunulan ve şu an yalnızca chat4birds.com adresinden ulaşabildiğiniz platform, yakında cep telefonu uygulaması olarak da kullanılabilecek. "İnsanlar artık sosyal medya siteleri konusunda doygunluğa ulaştı. Bu yüzden yeni bir site kurmaktansa, varolan bir sitenin eksikliklerini gidermek istedik," diyen Aydoğdu, Chat4Birds'ün geniş kapsamlı bir çalışmanın ilk adımı olduğunu ve bir sonraki adımda yine Twitter hesabınız aracılığıyla girebileceğiniz chat odaları açacaklarını söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezdi, gördü, yazdı, uygulamayla paylaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN